03.06.2020

100. rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 roku

W ubiegłym roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił Rok 2020 Rokiem Bitwy Warszawskiej. Z tej okazji w nowym wydaniu „Hejnału Oświatowego” autorzy tekstów przypominają wydarzenia 1920 roku, a także poruszają zagadnienia związane z wychowaniem do wartości poprzez kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich dzieci i młodzieży.

Artykuł Wielkie zwycięstwo, wielka porażka” dr. Macieja Zakrzewskiego prezentuje wydarzenia z sierpnia 1920 roku jako element szerszych procesów politycznych. Bitwy Warszawskiej nie sposób zrozumieć bez odniesienia do planów politycznych Józefa Piłsudskiego, które zaczęły nabierać politycznego znaczenia wraz z zajęciem Wilna wiosną 1919 roku. Wkroczenie wojsk polskich do Kijowa rok później było kolejnym krokiem do trwałego ustabilizowania sytuacji na wschodniej granicy Polski. Szczęśliwie odparta pod Warszawą sowiecka ofensywa była końcem marzeń bolszewików o światowej rewolucji, ale nie pomogła jednak w realizacji dalekosiężnej wizji. Jak często bywa wygrano wojnę, przegrano pokój. Traktat ryski zawarty w marcu 1921 roku był de facto rozejmem, a nie trwałym uregulowaniem wzajemnych relacji. Zdaniem wielu był zapowiedzią późniejszych wydarzeń z września 1939 roku.

Więcej szczegółów w „Hejnale Oświatowym” (nr 6-7/194/2020). Wersja elektroniczna dostępna jest na naszej stronie internetowej.

Zachęcamy również do włączenia się w rocznicowe obchody poprzez udział w konkursie plastycznym upamiętniającym Bitwę Warszawską 1920 roku. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych i realizowany jest drogą internetową. Prace będą przyjmowane do 22 czerwca br. Szczegóły z zakładce MCDN poleca.