100. rocznica urodzin Świętego Jana Pawła II

Dzisiaj 18 maja przypada 100. rocznica urodzin Karola Wojtyły, Ojca Świętego Jana Pawła II, człowieka szczególnie bliskiego sercom wszystkich Małopolan. Z tej okazji redakcja „Hejnału Oświatowego” przygotowała specjalny numer w całości poświęcony postaci Wielkiego Polaka.

W związku z jubileuszem, jakim jest stulecie urodzin Jana Pawła II, nasi Czytelnicy mogą znaleźć w bieżącym numerze (nr 5/193/2020) szeroki wybór tekstów poświęconych życiu, działalności naszego Wielkiego Rodaka, a także artykuły przestawiające pedagogiczny potencjał spuścizny oraz możliwości dydaktyczno-wychowawczego wykorzystania jego dziedzictwa.

Numer otwiera rozmowa z księdzem kardynałem Stanisławem Dziwiszem, arcybiskupem seniorem archidiecezji krakowskiej, wieloletnim osobistym sekretarzem Świętego Jana Pawła II. Na końcu tego wydania publikujemy wspomnienia prof. dr. hab. Mariana Śnieżyńskiego z osobistych spotkań z Janem Pawłem II.

Zwracamy szczególną uwagę na artykuł dr hab. Aliny Rynio, prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, prezentujący przejawy ponadczasowej aktualności papieskiej wizji wychowania odsłaniającej jej integralne ujęcie. Dokonane analizy potwierdzają tezę, że pedagogia Jana Pawła II zakłada „adekwatną antropologię” i otwarcie ludzkiego serca na prawdę w porządku obiektywnym. Papieska pedagogia, zbudowana na podstawach antropologicznych, jest atrakcyjna i aktualna, ponieważ pozwala na miarę współczesnych czasów wypracować obiektywną i całościową wizję wychowania człowieka. Wizja ta przeciwstawia się zwątpieniu, dehumanizacji, a także aksjologicznemu relatywizmowi. Tak rozumiane wychowanie, mając charakter dopełniający i kształtujący naturę ludzką, jest koniecznością i powinnością wpisaną w ludzkie powołanie do odczytywania i tworzenia nowych wartości w samym sobie i wokół siebie, co jest szczególnie istotne w okolicznościach, w jakich przychodzi nam realizować nauczanie i proces wychowawczy.

Więcej informacji w „Hejnale Oświatowym”. Wersja elektroniczna dostępna jest na naszej stronie internetowej. Zapraszamy do lektury.

Ponadto Małopolskie Centrum Doskonalenia nauczycieli, włączając się w Obchody Roku Świętego Jana Pawła II, przygotowało szereg wydarzeń „W hołdzie Polskiemu Papieżowi”. Ich celem jest zaangażowanie nauczycieli, dzieci i młodzieży w rocznicowe obchody poprzez rozwijanie zainteresowania wśród dzieci i młodzieży osobą Świętego Jana Pawła II, pielęgnowanie i utrwalanie wartości głoszonych przez naszego Rodaka oraz kształtowanie na ich fundamencie właściwych postaw społecznych. Zachęcamy do włączenia się w przygotowane działania. Szczegóły z zakładce Obchody Roku Świętego Jana Pawła II.