10 kwietnia 2025 roku w Muzeum Narodowym w krakowskich Sukiennicach odbędzie się konferencja naukowa poświęcona 500-leciu hołdu pruskiego. Wydarzenie organizowane przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli zgromadzi czołowych badaczy i ekspertów, którzy wprowadzą nas w burzliwy – a zarazem znaczący dla współczesnego kształtu Europy – okres przemian dziejowych.
Dokładnie w dniu rocznicy złożenia hołdu lennego królowi Zygmuntowi I Staremu przez Albrechta Hohenzollerna, księcia Prus i niemal w miejscu autentycznych wydarzeń sprzed pięciuset lat, uczeni podejmą tematykę dotycząca zagadnień ustrojowych państwa i relacji polsko-pruskich i polsko-niemieckich, którą przedstawią w aspektach: historycznym, prawnym, literackim i politycznym oraz w świetle różnych podejść badawczych.
Podczas konferencji wystąpią:
Wydarzenie realizowane będzie stacjonarnie w jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Krakowa, w Muzeum Narodowym w Sukiennicach, w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku, w której znajduje się obraz Jana Matejki „Hołd pruski”.
Konferencja wpisuje się w aktualne kierunki polityki oświatowej państwa („Szkoła miejscem edukacji obywatelskiej, kształtowania postaw społecznych i patriotycznych, odpowiedzialności za region i ojczyznę”), promując edukację obywatelską, kształtowanie postaw społecznych i patriotycznych oraz odpowiedzialność za dziedzictwo historyczne. Stanowi także okazję do refleksji nad długoterminowymi skutkami hołdu pruskiego oraz jego wpływem na kształtowanie stosunków polsko-pruskich i polsko-niemieckich na przestrzeni kolejnych stuleci.
Moderatorem konferencji będzie red. Jakub Moroz.
Konferencja odbywa się pod patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Zapraszamy do udziału!
Rejestracja i szczegółowe informacje dostępne są na stronie: MCDN
Ze względu na duże zainteresowanie oraz prośby uczestników, termin nadsyłania zgłoszeń na konkursy i warsztaty organizowane z okazji Jubileuszu 1000-lecia Królestwa Polskiego został przedłużony do 15 marca. To doskonała okazja, by w kreatywny sposób zgłębić historię Polski i wziąć udział w rywalizacji z cennymi nagrodami. Serdecznie zachęcamy do udziału!
Pod takim hasłem odbyła się dziewiąta edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Rodzinie, której zawody okręgowe miały miejsce 5 marca br. w krakowskim Ośrodku Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. To wydarzenie zgromadziło uczniów szkół ponadpodstawowych z całego regionu, których celem było wykazanie się wiedzą i umiejętnościami dotyczącymi roli i wartości rodziny w życiu człowieka.