Polska szkoła przygotowuje młodych ludzi do życia w wielokulturowym świecie, uczy akceptacji, współpracy i właściwych relacji z ludźmi prezentującymi różnorodne wartości. W ten sposób przyczynia się do wzmocnienia społeczeństwa obywatelskiego, promując jednocześnie regionalizm i tradycje patriotyczne.
Wychodząc naprzeciw zgłaszanym przez Państwa oczekiwaniom, zapraszamy do udziału w III edycji projektu edukacyjnego „Akademia Dziedzictwa Pamięci”. W nowym roku szkolnym tematem przewodnim naszych spotkań będzie zagadnienie wielokulturowości w naszym regionie. W ramach projektu zaplanowaliśmy dwie wycieczki edukacyjne oraz pięć spotkań wypełnionych spacerami edukacyjnymi, warsztatami i wykładami.
Już we wrześniu zapraszamy Państwa do udziału w całodniowej wycieczce edukacyjnej, podczas której zwiedzimy przyparafialną szkołę w Starej Wsi znajdującą się na szlaku Beskidzkiego Muzeum Rozproszonego Diecezji Bielsko-Żywieckiej, odwiedzimy Muzeum Koronki Koniakowskiej oraz Kurną Chatę Kawuloka w Istebnej. W październiku uczestnicy Akademii odbędą spacer historyczny po Cmentarzu Żydowskim w Chrzanowie, a w listopadzie podążą śladami żydowskiej przeszłości Oświęcimia i zwiedzą zabytkową synagogę Chewra Lomdei Misznajot. W lutym czeka nas spotkanie z Romami – obywatelami świata. Zaplanowaliśmy także dla Państwa zwiedzanie wystawy pt. „Romowie – historia i kultura” w oświęcimskiej siedzibie Stowarzyszenia Romów w Polsce. W marcu spotkamy się z kulturą wilamowską – „Chodźmy razem po śmierguście”, poznając lokalne tradycje, wilamowską mowę, a także – podczas wizyty w Muzeum Kultury Wilamowskiej – dawne i dzisiejsze zwyczaje tej grupy etnograficznej. W kwietniu przewidujemy drugą wycieczkę edukacyjną „Na skrzyżowaniu dziejów i kultur – Cieszyn i Śląsk Cieszyński w ekspozycji stałej Muzeum Śląska Cieszyńskiego”.
III edycję Akademii Dziedzictwa Pamięci zakończymy w maju tradycyjnym już spotkaniem przy ognisku w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach połączonym z wykładem poświęconym gwarze Małopolski Zachodniej oraz zwiedzaniem wystawy pt. „Labirynty. Klisze Pamięci Mariana Kołodzieja” znajdującej się w podziemiach kościoła.
Ponadto już w grudniu zapraszamy Państwa wraz z uczniami do udziału w spotkaniu mikołajkowym promującym planszową grę edukacyjną „Rowerowa Odyseja – szlakiem Małopolski Zachodniej”, która powstaje w ramach projektu edukacyjnego pt. „Akademia Dziedzictwa Pamięci”. Szczegóły już wkrótce na naszej stronie.
Projekt realizowany jest przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli we współpracy z Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej oraz Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, a do udziału w nim zapraszamy nauczycieli II i III etapu edukacyjnego, edukatorów oraz inne zainteresowane osoby, w tym uczestników poprzednich edycji Akademii.
Serdecznie zapraszamy do udziału w tegorocznej III edycji Akademii Dziedzictwa Pamięci.
Szczegółowy program wraz z możliwością zapisów:
Informujemy, że nabór do projektu „Dobra jest więcej” dobiegł końca.
Wiedza i doświadczenie decydują o sukcesie w edukacji. Ta zasada dotyczy także szkolnego doradztwa edukacyjno-zawodowego, co potwierdzili prelegenci i uczestnicy konferencji: „Każdy nauczyciel jest doradcą zawodowym!”