24 września br., w siedzibie MCDN przy ulicy Lubelskiej 23 gościliśmy przedstawicieli naukowego świata z kręgu humanistyki, którzy pasjonującą debatą rozpoczęli nowy cykl spotkań w ramach autorskiego projektu „Akademia Myśli i Dialogu” adresowanego do dyrektorów i nauczycieli wszystkich typów szkół.
Podczas uroczystego otwarcia debaty dr Łukasz Cieślik, dyrektor MCDN przywołał postać ks. prof. Józefa Tischnera, który w swej twórczości naukowej i publicystycznej wielokrotnie podejmował i pogłębiał koncepcje filozofii dialogu oraz filozofii spotkania. Właśnie postawa dialogiczna – będąca w centrum zainteresowania myśliciela – ideowo zbudowała założenia naszego przedsięwzięcia, a najważniejsze dla filozofa wartości: prawda, dobro i piękno staną się nadrzędne dla spotkań Akademii, w ramach comiesięcznych debat.
Pierwsza z nich pod hasłem „Humanistyka w dobie politycznej poprawności” poświęcona była możliwości realnego i obiektywnego uprawiania humanistyki we współczesnym, zróżnicowanym światopoglądowo świecie. Zgodnie z formułą projektu, zachęcającą do wyjścia z „baniek” informacyjnych i ideologicznych, dyskusję prowadzili naukowcy reprezentujący odmienne ideowo środowiska, wśród których mieliśmy przyjemność wysłuchać socjologów z Uniwersytetu Warszawskiego: dr hab. Michała Łuczewskiego, prof. UW oraz dra Adama Ostolskiego. Moderatorem panelu był red. Jakub Moroz, znany dziennikarz, przez wiele lat związany z TVP Kultura i TVP Historia.
Zorganizowana na żywo debata, w obecności uczestników zaproszonych do MCDN była transmitowana online dla kilkudziesięciu osób z zainteresowaniem śledzących wymianę poglądów pomiędzy uczonymi. Najbardziej interesujące wątki rozmowy zostały podjęte na zakończenie spotkania w pytaniach, które padły ze strony publiczności.
Po ożywionej dyskusji naszych gości z publicznością, zaprosiliśmy uczestników wydarzenia do udziału w kolejnym, transmitowanym online spotkaniu, które odbędzie się 28 października br., w Warszawie. Tym razem także zapewniamy wysoki poziom merytoryczny i naukowy z uwagi na udział w debacie znakomitych prelegentów: prof. Marka Cichockiego oraz prof. Dariusza Gawina, którzy tematem „Antyczne korzenie cywilizacji europejskiej” dostarczą publiczności nie tylko głęboką i inspirującą wiedzę, ale także mnóstwo wrażeń i emocji.
Wyjazdem w malowniczy Beskid Śląski, w dniu 28 września br. zainaugurowaliśmy trzecią edycję Akademii Dziedzictwa Pamięci organizowaną przez MCDN Ośrodek w Oświęcimiu. Podczas edukacyjnego spotkania odwiedziliśmy Starą Wieś, Koniaków i Istebnę.
Serdecznie zapraszamy nauczycieli wychowania fizycznego i historii na interdyscyplinarną konferencję online „Wybitni sportowcy ambasadorami Polski”, która odbędzie się 16 października br. Organizatorem wydarzenia jest Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek w Krakowie.