Dialog stanowi centralny i niezbędny element każdej etycznej myśli ludzkiej (…). Widziany jako wymiana, jako możliwe – dzięki istnieniu mowy – porozumiewanie się pomiędzy sobą istot ludzkich, jest on w rzeczywistości wspólnym poszukiwaniem.

Jan Paweł II, Orędzie na XVI Światowy Dzień Pokoju, 1983 r.

Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek w Nowym Sączu jest organizatorem przedsięwzięcia zatytułowanego Akademia Myśli i Dialogu, którego fundamentem jest przekonanie, że myślenie dialogiczne jest wartością, a jej zdobywanie i szerzenie jest niezbędne  we współczesnym zglobalizowanym świecie.

Akademia Myśli i Dialogu ma w naszym zamyśle stanowić przestrzeń prezentacji różnych punktów widzenia, otwartości i szacunku dla inaczej myślących; stworzy też sposobność wyjścia z baniek informacyjnych, w których żyjemy oraz wskaże nauczycielom drogi doskonalenia swojego rzemiosła – towarzyszeniu młodym ludziom w poszukiwaniu prawdy w zglobalizowanym, stechnicyzowanym świecie.

Celem projektu edukacyjnego jest:

  • propagowanie wśród nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych postaw otwartości, szacunku dla osób inaczej myślących, podtrzymywania wolności wypowiedzi i zachowania własnego światopoglądu;
  • zachowywanie i upowszechnianie dziedzictwa narodowego Polaków poprzez spotkania z wybitnymi znawcami naszych dziejów i inspirowanie nauczycieli do poszukiwania twórczych rozwiązań w dziedzinie edukacji;
  • aktualizacja umiejętności i wiedzy nauczycieli w zakresie własnych specjalności zawodowych, aby twórczo angażowali młodzież do aktywnego rozwijania swoich pasji i zainteresowań;
  • twórcze poszukiwanie płaszczyzn porozumienia ponad różnorodnymi podziałami, wyjście z „baniek informacyjnych” i inicjowanie twórczego dialogu ludzi różnych światopoglądów.

Adresat: zainteresowani tematyką kursu dyrektorzy i nauczyciele wszystkich typów szkół z terenu województwa małopolskiego 

Termin realizacji: wrzesień 2024 r. – czerwiec 2025 r.

Akademia Myśli i Dialogu podejmie współpracę ze  środowiskiem naukowym i dziennikarskim w zakresie realizacji celów i zadań wynikających z programu kursu.

Akademia będzie realizowana w trybie hybrydowym. Spotkania stacjonarne w Krakowie i Warszawie będą transmitowane online w czasie rzeczywistym.

W trakcie każdego spotkania 2 godziny dydaktyczne (90 minut) będą przeznaczone na omówienie bieżącego tematu; trzecia godzina jest przeznaczona na rozmowę – dialog ze słuchaczami (nauczycielami obecnymi na miejscu oraz uczestniczącymi w spotkaniu zdalnie). Prelegenci łączą się ze słuchaczami za pomocą aplikacji webowej.

Czas trwania każdego spotkania to trzy godziny dydaktyczne. Preferowany czas spotkań to  16.30 – 18.45.

Załączniki:

  1. Regulamin Akademii Myśli i Dialogu
  2. Harmonogram Wykładów Akademii Myśli i Dialogu w 2024 r.
  3. Oświadczenie uczestnika Akademii Myśli i Dialogu

Kontakt: Andrzej Janczura, MCDN Ośrodek w Nowym Sączu, tel. 508 837 919 a.janczura@mcdn.edu.pl; bok.nowysacz@mcdn.edu.pl

Warunkiem udziału w Akademii jest akceptacja i przestrzeganie Regulaminu Akademii Myśli i Dialogu.

Akademia Myśli i Dialogu finansowana jest finansowana z budżetu Województwa Małopolskiego i Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Projekt jest realizowany w ramach oferty edukacyjnej MCDN w okresie od września 2024 r. do czerwca 2025 roku.

ZAPISY

logo MCDN i Małoposki

arrow
Facebook
YouTube