„Aktualność myśli społeczno-edukacyjnej Bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego”

Zaproszeni na konferencję goście i prelegenci

8 listopada br, w 120. rocznicę urodzin i 40. rocznicę śmierci bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, ponad 350 osób w tym m.in. pracownicy dydaktyczno-naukowi szkół wyższych, dyrektorzy szkół, nauczyciele religii, etyki, wychowania do życia w rodzinie, historii, wychowawcy klas z Małopolski wzięło udział w konferencji hybrydowej pt. „Aktualność myśli społeczno-edukacyjnej bł. kard. Stefana Wyszyńskiego”.

Tematyka wystąpień dotyczyła nauczania społecznego, wychowania do wartości, myśli edukacyjnej i wychowawczej bł. kard. Stefana Wyszyńskiego oraz zagadnień związanych z praktyczną realizacją nauczania Prymasa, wyrażającą się poprzez działania z zakresu wolontariatu. Jedną z dróg kształtowania właściwych postaw szlachetności i zaangażowania społecznego dzieci i młodzieży w rzeczywistości szkolnej są Szkolne Koła Caritas, których idę, działalność i wpływ na wychowanie dzieci i młodzieży mieli możliwość poznać uczestnicy konferencji.

Wśród zaproszonych prelegentów byli: ks. dr hab. Marek Kluz prof. UPJPII – Dziekan Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie, Iwona Czarcińska – Członek Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, Redaktor Wydawnictwa Soli Deo, świadek, który znał i miał okazję pracować z kard. Wyszyńskim, ks. Krzysztof Majerczak – Wicedyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej oraz Magdalena Bednarek, Danuta Cybura i Agata Polek – koordynatorki i opiekunki Szkolnych Kół Caritas w Diecezji Tarnowskiej.

Konferencja jest kontynuacją działań realizowanych przez MCDN oddział w Tarnowie, upamiętniających tego Wielkiego Człowieka nazywanego Niekoronowanym Królem Polski. W kwietniu zaprosiliśmy nauczycieli i uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych do udziału w konkursie multimedialnym pt. „Największa miłość to Polska”. W czerwcu odbyła się uroczysta gala ogłoszenia wyników konkursu.

Patronat honorowy nad wydarzeniem, w Roku Prymasa Tysiąclecia objęli: Witold Kozłowski Marszałek Województwa Małopolskiego,  Barbara Nowak Małopolski Kurator Oświaty oraz Biskup Tarnowski Andrzej Jeż

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowało RDN Małopolska i Nowy Sącz oraz Tarnowski Gość Niedzielny.