06.10.2020

Bądź Kulturalny! Kreacja w formach ekspresji twórczej

Jak poprawić jakość czytelnictwa? Co wspiera kreatywność u dorosłych w pracy z dziećmi i młodzieżą? Jakie są narzędzia do twórczej, literacko-warsztatowej pracy? – już wkrótce ruszamy z nową ofertą specjalną.

Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli wraz z Fundacją Burza Mózgów przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprasza nauczycieli wychowania przedszkolnego, edukacji wczesnoszkolnej oraz zainteresowanych nauczycieli klas IV szkół podstawowych do udziału w projekcie pn. „Bądź Kulturalny! Kreacja w formach ekspresji twórczej. Działania indywidualno-zespołowe rozwijające kapitał społeczny”. Spotkania poprowadzą Anna Kaszuba-Dębska oraz Łukasz Dębski.

 

 Oferta specjalna – formy stacjonarne 

Kreacja/Natura – OŚRODEK W KRAKOWIE (7 października godz. 15:00)
Kreacja/Tożsamość – OŚRODEK W OŚWIĘCIMIU (23 listopada godz. 15:00)
Kreacja/Empatia – OŚRODEK W TARNOWIE (19 października godz. 15:00)
Kreacja/Indywidualność – OŚRODEK W NOWYM SĄCZU (16 listopada godz. 15:00)

 

Kreacja/Natura

Tematem proponowanego zadania jest KREACJA, a podejmowanym problemem NATURA. Działanie KREACJA / NATURA ma wspierać kreatywność dorosłych w pracy z dziećmi i młodzieżą. W ramach seminarium odbędzie się wykład poświęcony literaturze dziecięcej, która porusza tematykę z zakresu: natura, ekologia, ziemia, podróże, ochrona środowiska. Drugim elementem seminarium są warsztaty kreatywne i zajęcia edukacyjne wokół książek sensoryczno-manipulacyjnych. Uczestnicy wykonają własne książki sensoryczne oraz otrzymają narzędzia, które pozwolą im na samodzielną realizację zajęć warsztatowych.

Kreacja/Empatia

Tematem proponowanego zadania jest KREACJA, a podejmowanym problemem EMPATIA. Działanie KREACJA / EMPATIA ma wspierać kreatywność dorosłych w pracy z dziećmi i młodzieżą. W ramach seminarium odbędzie się wykład poświęcony literaturze dla dzieci, który porusza tematykę z zakresu szeroko rozumianej empatii względem drugiego człowieka, zwierząt, ziemi. Drugim elementem seminarium są warsztaty kreatywne wokół retro leporello. Uczestnicy wykonają własne książki techniką leporello oraz otrzymają narzędzia, które pozwolą im na samodzielną realizację zajęć warsztatowych.

Kreacja/Indywidualność

Tematem proponowanego zadania jest KREACJA, a podejmowanym problemem INDYWIDUALNOŚĆ. Działanie KREACJA / INDYWIDUALNOŚĆ ma wspierać kreatywność dorosłych w pracy z dziećmi i młodzieżą. W ramach seminarium odbędzie się wykład poświęcony literaturze dla dzieci: książką o sztuce i języku oraz biografiom. Drugim elementem seminarium są warsztaty kreatywne wokół monotypii. Uczestnicy poznają technikę graficzną monotypii, przy jej wykorzystaniu stworzą ilustracje do wiersza.

Kreacja/Tożsamość

Tematem proponowanego zadania jest KREACJA, a podejmowanym problemem TOŻSAMOŚĆ. Działanie KREACJA / TOŻSAMOŚĆ ma wspierać kreatywność dorosłych w pracy z dziećmi i młodzieżą. W ramach seminarium odbędzie się wykład poświęcony literaturze dla dzieci, który porusza tematykę z zakresu szeroko rozumianej tożsamości: narodowej, religijnej, etnicznej/lokalnej, osobistej. Drugim elementem seminarium są warsztaty kreatywne ex libris. Uczestnicy wykonają własne znaki graficzne oraz otrzymają narzędzia, które pozwolą im na samodzielną realizację zajęć warsztatowych.

Prowadzący:

Anna Kaszuba – Dębska – polska artystka, malarka, graficzka, ilustratorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W 2020 r. ukazała się biografia Brunona Schulza jej autorstwa: Bruno. Epoka genialna. Pisarka i biografistka. Reżyserka filmów animowanych i reklam. Znana z instalacji artystycznych w przestrzeniach miejskich, w tym między innymi: Projekt Szpilki i Projekt Emeryty. Mieszka i tworzy w Krakowie. Współzałożycielka Fundacji Burza Mózgów. Recenzentka literatury dziecięco-młodzieżowej. Inicjatorka i animatorka warsztatów artystycznych oraz literackich. Dwukrotna stypendystka Twórczego Miasta Krakowa w dziedzinie plastyka i literatura oraz dwukrotnie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatura.

Łukasz Dębski – autor licznych książek dla dzieci i kilku dla dorosłych. Zwycięzca ogólnopolskiego konkursu na opowiadanie przez Politykę pt. Pisz do Pilcha. Publikował m.in. w Misiu i Guardianie. Od 2014 r. prezes Fundacji Burza Mózgów zajmującej się promocją literatury, czytelnictwa i sztuk wizualnych. Współautor i realizator Festiwalu Literatury dla Dzieci, największej tego typu imprezy w Europie. Właściciel Cafe Szafe, manager kultury, prozaik, scenarzysta. Stypendysta Twórczego Miasta Krakowa w dziedzinie literatura.

 

wróć do listy aktualności
arrow
Facebook
YouTube