22.04.2020

Co słychać w sieci u polonistów?

Zdalne nauczanie, w obliczu którego stanęło szkolnictwo, oprócz zaskoczenia przyniosło wiele wyzwań. Dość szybko nauczyciele odnaleźli się w nowej rzeczywistości, w czym niewątpliwie pomogły pilnie uruchomione przez MCDN sieci współpracy i samokształcenia.

Od 26 marca grupa polonistów ze szkół podstawowych współpracuje w ramach sieci Jak zdalnie uczyć języka polskiego?, którą koordynuje Bożena Jopek – nauczyciel doradca metodyczny języka polskiego w Ośrodku w Oświęcimiu. Platforma e-learningowa okazała się pomocnym narzędziem do pracy i wszyscy uczestnicy szybko nauczyli się po niej poruszać.

Współpraca i samodoskonalenie odbywają się w kilku obszarach, ale największym powodzeniem cieszy się wymiana dobrych praktyk i „pomoc koleżeńska” polegająca na merytorycznych e-konwersacjach, prezentacji ciekawych pomysłów na zdalne lekcje, zamieszczaniu na forum konspektów zajęć, prezentacji multimedialnych czy linków do sprawdzonych zasobów edukacyjnych.

Ważnym elementem zorganizowanej sieci jest także wzajemne wspieranie się nauczycieli
w tematach dotyczących strony technicznej i wychowawczej zdalnego nauczania. Wymiana dobrych praktyk, wspieranie się w rozwiązywaniu problemów i wzajemna mobilizacja wskazują na to, że tego typu zdalna współpraca będzie nadal kontynuowana, kiedy wrócimy do stacjonarnego trybu doskonalenia.

wróć do listy aktualności
arrow
Facebook
YouTube