16.03.2021

Czy historyk może poprowadzić lekcję matematyki?

Tajemnice ENIGMY, czyli szyfrołamacze na start!” – to hasło konferencji online, która odbyła się z udziałem nauczycieli matematyki, polonistów, historyków i katechetów.

Co historycy mogą zaproponować nauczycielom matematyki? Tomasz Orłowski i Szymon Dąbrowski, historycy z Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu opowiedzieli o historycznych metodach utajniania informacji, czyli o kryptografii i kryptoanalizie; przedstawili wkład polskich matematyków, pracujących w wydziale szyfrów, w wojnę polsko-bolszewicką oraz genezę rozszyfrowania niemieckiej Enigmy. W trakcie konferencji uczestnicy zostali zaproszeni do rozwiązywania zadań, mających na celu przybliżenie metod szyfrowania i łamania szyfrów. Nauczyciele włączyli się aktywnie w rozwiązywanie zagadek, a zwycięzcy otrzymali nagrody.

Nasi goście przedstawili uczestnikom swoje działania edukacyjne, są bowiem współautorami kanału historycznego na YouTube: TejSTORY. Tomasz Orłowski jest koordynatorem wielu inicjatyw związanych z popularyzacją historii II wojny światowej i budowania społeczeństwa obywatelskiego. Szymon Dąbrowski jest twórcą i organizatorem ogólnopolskich i międzynarodowych gier kryptologicznych. Jest też jednym z pionierów gier miejskich w Polsce, a także inicjatyw wykorzystujących formułę edukacji przez przygodę.

W drugiej części konferencji Gabriela Dolińska, nasz nauczyciel doradca metodyczny ds. matematyki przedstawiła ciekawe pomysły zajęć rozwijających zainteresowania uczniów. Podała przykłady zastosowań szyfrów i kodów używanych w życiu codziennym np.: PESEL, NIP czy nawet ISBN. Zaprezentowała również muzykę, która jest dźwiękowym zapisem rozwinięcia najsłynniejszej liczby niewymiernej, czyli π (pi).

Spotkanie pokazało, że historia i matematyka mają niejeden wspólny mianownik. Stało się też inspiracją do szukania nowych pomysłów pobudzających uczniowską wyobraźnię przy wykorzystaniu osiągnięć polskich kryptologów. W konferencji uczestniczyło ponad 100 osób.

Galeria

wróć do listy aktualności
arrow
Facebook
YouTube