01.10.2020

Depresja u dzieci i młodzieży – poznać, zrozumieć, pomagać

Konferencja naukowo-szkoleniowa zorganizowana 25 września w Ośrodku w Tarnowie zgromadziła nauczycieli, pedagogów, psychologów zatroskanych o zdrowie i funkcjonowanie coraz większej liczby dzieci i młodzieży, u których zauważa się zaburzenia nastroju i objawy depresji.

Depresja to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej uczniów szkół. Powoduje wiele negatywnych skutków w funkcjonowaniu rodzinnym, społecznym oraz szkolnym młodego człowieka. Szczególnie niebezpiecznym zagrożeniem mogą być zachowania autodestrukcyjne, myśli i tendencje samobójcze. Jak wynika z badań ponad 2,5-krotnie zwiększyła się liczba prób samobójczych podejmowanych przez dzieci i młodzież w grupie wiekowej 13-18 lat między 2013 a 2019 rokiem. W 2013 roku osoby z tej grupy wiekowej podjęły 348 prób samobójczych, podczas gdy w 2019 roku było ich 905.

Konferencja „Depresja u dzieci i młodzieży. Poznać, zrozumieć, pomagać” była dobrą okazją do pogłębienia wiedzy na temat depresji, jej głównych czynników ryzyka, objawów, profilaktyki, leczenia oraz form wsparcia oferowanym chorym i ich otoczeniu.

Wykłady prowadzili specjaliści pracujący na co dzień z dziećmi i młodzieżą przejawiającą symptomy depresji. Dorota Wilanowska-Parda – specjalista psychiatra, Kierownik Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży Szpitala Klinicznego im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie w swoim wystąpieniu omówiła etiologię, obraz kliniczny oraz leczenie depresji u dzieci i młodzieży. Ujęcie diagnostyczno-terapeutyczne zaburzenia nastroju w wieku rozwojowym, poparte przykładami ze swojej praktyki, przedstawiła dr Kamila Lenkiewicz – psychoterapeuta, Dyrektor ds. Psychoterapeutycznych Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Warszawie. Na pytanie, w jaki sposób depresja wpływa na funkcjonowanie poznawcze dzieci i młodzieży odpowiedziała dr n. med. Danuta Kossak – psycholog, Dyrektor Instytutu Psychologii Staropolskiej Szkoły Wyższej w Kielcach. O zagrożeniu suicydalnym w wieku adolescencji oraz formach interwencji kryzysowej mówiła podczas konferencji Agnieszka Latos – psycholog, Dyrektor Specjalistycznej Poradni Profilaktyczno-Terapeutycznej w Tarnowie.

Już wkrótce zapraszamy do udziału w kolejnych spotkaniach poświęconym specjalnym potrzebom edukacyjnym. Szczególnej uwadze polecamy warsztaty dla nauczycieli II i III etapu edukacyjnego, wychowawców placówek opiekuńczych, psychologów, pedagogów, doradców zawodowych: Jak pracować z uczniem przejawiającym problemy psychiczne?

W programie:

  • klimat szkoły a zdrowie psychiczne ucznia;
  • problem samookaleczeń wśród młodzieży;
  • depresja młodzieńcza – charakterystyczne objawy;
  • w pułapce zaburzeń odżywiania.

Galeria

wróć do listy aktualności
arrow
Facebook
YouTube