Dziś w szkole, jutro w pracy – czyli o wspólnej przyszłości szkoły i pracodawcy

Na zdjęciu od lewej: Miłosz Drożdż, Alicja Kolbusz, dr Łukasz Cieślik, dr Jarosław A. Handzel, Magdalena Bubula, dr Marek Reichel, Renata Stępień, Zygmunt Fryczek

19 października odbyła się kolejna konferencja dedykowana dyrektorom i nauczycielom szkolnictwa branżowego oraz doradcom zawodowym szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Celem konferencji było pokazanie z perspektywy pracodawcy możliwości kształtowania kariery absolwentów odpowiadającej na zapotrzebowanie rynku pracy w subregionie nowosądeckim, a także prezentacja przykładów dobrych praktyk w zakresie współpracy wybranych zakładów pracy ze szkołami branżowymi.

Otwarcia konferencji dokonali: Marta Malec-Lech, członek zarządu Województwa Małopolskiego oraz Zygmunt Fryczek, wicedyrektor Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli ds. Ośrodka w Nowym Sączu, którzy podkreślili znaczenie i potrzebę organizacji tego typu wydarzeń, podczas których dokonuje się wymiana doświadczeń i dobrych praktyk w obszarze kształcenia branżowego oraz zwrócili uwagę na wspólną przyszłość szkoły i pracodawcy.

W ramach pierwszego panelu uczestnicy wysłuchali wystąpienia Olgi Wojciechowskiej, wicedyrektor Zespołu Szkół nr 4 w Nowym Sączu. Przedstawiony został rys historyczny szkolnictwa zawodowego, porównano również systemy kształcenia w Polsce i Austrii. Kolejna prelekcja dotyczyła sytuacji demograficznej w regionie, którą przybliżył dr Marek Reichel, prorektor ds. nauki i rozwoju Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Dr Jarosław A. Handzel z Instytutu Ekonomicznego PWSZ w Nowym Sączu omówił wyniki badań związanych z przedsiębiorczością maturzystów z Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego.

Panel drugi poświęcony był współpracy i współdziałaniu pracodawcy i dyrektora szkoły branżowej. Do prezentacji dobrych praktyk organizatorzy konferencji zaprosili Renatę Stępień, dyrektora Zespołu Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach, która opowiedziała o współpracy z firmą FAMUR SA w Katowicach. Zaprezentowana została również współpraca Przychodni Weterynaryjnej w Zawadzie i Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Wincentego Witosa w Nawojowej. Efekty tej współpracy przybliżyli: Michał Bulzak, dyrektor ZSP w Nawojowej oraz przedsiębiorca – lek. wet. Marian Jankisz.

Trzeci panel dotyczył wyzwań rynku pracy w podregionie nowosądeckim. Wyniki badań Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie przedstawił Miłosz Drożdż, kierownik Wydziału Zamiejscowego WUP w Nowym Sączu.

Jak podkreślił na zakończenie konferencji dyrektor MCDN dr Łukasz Cieślik: – Dynamiczny rozwój gospodarki wymaga równie dynamicznego działania i współpracy wszystkich, którzy zajmują się kształceniem zawodowym. MCDN nadal będzie płaszczyzną dla tak rozumianej współpracy oraz służy wsparciem nauczycielom i dyrektorom szkół i placówek.

Konferencję poprowadziła Magdalena Bubula, nauczyciel konsultant MCDN Ośrodka w Nowym Sączu. Podziękowania zaproszonym gościom złożyła Alicja Kolbusz, kierownik Działu Doskonalenia i Doradztwa nowosądeckiego Ośrodka MCDN.