8 maja br. odbyła się konferencja pt. „Edukacja w terenie” w ramach III Małopolskiego Forum Przedmiotów Przyrodniczych. Celem konferencji było wsparcie metodyczne nauczycieli wszystkich etapów edukacyjnych zainteresowanych edukacją w terenie i popularyzacją miejsc sprzyjających realizacji zajęć terenowych w kontekście interdyscyplinarnej formy kształcenia spełniającej założenia progresywizmu pedagogicznego.
Podczas konferencji prezentowane były wystąpienia nauczycieli akademickich z Uniwersytetu Warszawskiego (Wydział Geografii i Studiów Regionalnych) i Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej (Instytut Biologii i Nauk o Ziemi), nauczycieli doradców metodycznych z Ośrodka MCDN w Krakowie oraz przedstawicieli instytucji zajmujących się nieformalną edukacją terenową – Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon i Zarząd Zieleni Miejskiej. Wśród wystąpień pojawiła się m.in. tematyka zajęć terenowych z geografii, potrzeb krajoznawstwa w szkole, zajęć terenowych z biologii i przyrody, wykorzystania edukacyjnego geostanowisk z rejonu Tatr i Podtatrza, oferty edukacyjnej Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon oraz infrastruktury i oferty edukacyjnej Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.
W wydarzeniu wzięło udział ponad 120 nauczycieli przedmiotów przyrodniczych i innych nauczycieli zainteresowanych edukacją w terenie. Podczas konferencji poznaliśmy mnóstwo praktycznych pomysłów na lekcje terenowe, które z pewnością zainspirują uczestników konferencji do bardziej efektywnego wykorzystania takiej formy zajęć w ich szkolnej praktyce.
Szczegóły konferencji i informacje na temat prelegentów
Konferencja była objęta honorowym patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego i Małopolskiego Kuratora Oświaty.
Od nas samych zależy więcej, niż może nam się wydawać. Źródłem motywacji do osiągnięcia dobrostanu psychicznego i samorozwoju ukryte jest we wnętrzu każdego człowieka – nauczyciela, ucznia, rodzica. Jak je odkryć i zrozumieć, by lepiej żyć, pracować i uczyć się dowiemy się podczas konferencji poświęconej roli i znaczeniu nawyków w codziennej aktywności.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w stacjonarnym spotkaniu uczestników ogólnopolskiego projektu „Szkoła dostępna dla wszystkich”.