02.07.2021

I Letnie Igrzyska Gminy Wielka Wieś

Nauczyciele doradcy metodyczni Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli wsparli I Letnie Igrzyska Gminy Wielka Wieś – ideę olimpijską łączącą starożytną i nowożytną tradycję rywalizacji sportowej.

Dla nauczycieli wychowania fizycznego rejonu gminy Wielka Wieś była to forma na aktywny powrót do rywalizacji sportowej i duże wyzwanie organizacyjne zwłaszcza po czasie izolacji. Startowały reprezentacje dzieci i młodzieży szkół w gminie: SP Bębło, SP Będkowice, SP Modlnica, SP Wielka Wieś i SP Biały Kościół.

Organizatorem wydarzenia była Szkoła Podstawowa w Białym Kościele i stowarzyszenie Inicjator oraz GOKiS Wielka Wieś. Odbyło się przy współpracy z Tomaszem Dudkiem, naszym doradcą metodycznym w obszarze wychowania fizycznego. Patronat nad zawodami objął Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka, Małopolski Kurator Oświaty Barbara Nowak i Wójt Gminy Wielka Wieś Krzysztof Wołos.

Zawody odbywały się na otwartej strefie aktywności i boisku z bieżnią przy szkole. Po defiladzie miało miejsce uroczyste otwarcie igrzysk oraz ślubowania uczestników i reprezentantów szkół. Następnie uczniowie udali się na rozgrzewkę z trenerami AZS AWF Kraków, którą poprowadziła Klaudia Siciarz – polska płotkarka, brązowa medalistka mistrzostw Europy juniorów z 2017 roku w biegu na 100 metrów przez płotki oraz wicemistrzyni Europy młodzieżowców z 2019 roku.

Zwycięzcy każdej konkurencji otrzymali wieniec laurowy, a każdy uczestnik pamiątkowy dyplom i medal igrzysk. Szkoły otrzymały pamiątkowe puchary.

W klasyfikacji indywidualnej:

1. konkurencja Dromos – bieg starożytnych igrzysk olimpijskich na dystansie jednego stadionu dla dziewcząt i chłopców klas IV – zwyciężyli: Klaudia Sarota (SP Bębło) oraz Antoni Chmielowiec (SP Bębło)
  2. konkurencja Diaulos – bieg starożytnych igrzysk olimpijskich na dystansie długości dwóch stadionów dla dziewcząt i chłopców klas V – zwyciężyli: Kinga Wiśniowska (SP Bębło) oraz Bartłomiej Szumiec (SP Modlnica)
  3. konkurencja Hoplites dromos – bieg starożytnych igrzysk olimpijskich z tarczą dla chłopców na dystansie dwóch stadionów klas VI – zwyciężył Kajetan Wojda (SP Modlnica)
  4. konkurencja Skok w dal klas VII – zwyciężyli Martyna Ptasińska (SP Modlnica) i Kacper Zbyszyński (SP Bębło)
  5. konkurencja Rzut piłką lekarską klas VIII – zwyciężyli Maja Żurowska (SP Bębło) i Mariusz Szewczyk (SP Wielka Wieś)
  6. konkurencja Bieg sztafetowy 4 x 200 m – zwyciężyły w kat. dziewcząt SP Wielka Wieś, a w kat. chłopców SP Modlnica
  7. konkurencja Przeciągania liny – zwyciężył Radosław Czarny (SP Bębło)
  8. Konkurs recytatorski Kalokagathia dobro z pięknem harmonia ciała i umysłu – zwyciężyła Julia Niemiec (SP Biały Kościół)
  9. Konkurs plastyczny na wykonanie plakatu igrzysk i tarczy do biegu (hoplites dromos) wg wzorów greckich – zwyciężyła SP Modlnica i SP Wielka Wieś