15.04.2021

Pobawimy się! Nauczymy się!

Około 400 nauczycieli edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej 14 kwietnia wzięło udział w konferencji „Pobawimy się! Nauczymy się! Jak łączyć w dzisiejszej edukacji to, co było z tym co jest przed nami” organizowanej zdalnie przez Ośrodek w Krakowie.

Pedagogika zabawy często bywa traktowana jak „przerywnik w prawdziwej nauce”, wykorzystywany po to, by zrelaksować, rozluźnić, pobudzić lub odprężyć dzieci. Można ją jednak potraktować głębiej, jako sposób na poznanie dziecka, grupy oraz rodziców.

W trakcie spotkania Agnieszka Kaczmarczyk – trenerka i superwizorka Stowarzyszenia KLANZA starała się odpowiedzieć na pytanie, czy pedagogika zabawy w pracy z dziećmi to bułka z masłem – czy twardy orzech do zgryzienia. Współautorka płyt z piosenkami dla dzieci wzbudziła wśród uczestników dużo pozytywnych emocji, proponując między innymi tańce, zabawy muzyczne i oryginalne pomysły wyzwalające twórcze działania. Pokazała, że pedagogika zabawy inspiruje do maksymalnego wykorzystania swoich możliwości, jednocześnie będąc źródłem radości i satysfakcji.

Podczas interaktywnego wykładu Małgorzaty Swędrowskiej – autorki książek dla dzieci oraz publikacji dla nauczycieli i bibliotekarzy, uczestnicy doświadczyli na sobie, czym jest czytanie wrażeniowe. Twórczyni koncepcji czytania wrażeniowego pokazała, jak zainteresować dzieci tekstami literackimi i ilustracjami, by z jednej strony rozwijać indywidualnie kompetencje językowe, a z drugiej wzbogacać osobowość o jedyne w swoim rodzaju wrażenia, których dostarcza literatura. Uczestnicy konferencji zostali zainspirowani wieloma pomysłami, jak zachwycić dzieci książkami, jak „złapać” ich uważność podczas czytania i wreszcie, jak w prosty sposób ożywiać teksty literackie, przedłużając kontakt dziecka z książką.

Galeria

wróć do listy aktualności
arrow
Facebook
YouTube