13.06.2024

Gra terenowa „W poszukiwaniu zaginionego zdjęcia” – podsumowanie

uczestnicy, organizatorzy i agenci gry 1

10 czerwca br. MCDN Ośrodek w Tarnowie wraz ze Stowarzyszeniem Oświatowym Horyzont w Bogumiłowicach oraz Muzeum Ziemi Tarnowskiej – oddział Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach zorganizował II edycję konkursu historycznego w formie gry terenowej „W poszukiwaniu zaginionego zdjęcia”.

W grze udział wzięło 12 szkół podstawowych i 9 ponadpodstawowych. W jej trakcie uczestnicy zaprezentowali dużą wiedzę na temat życia i działalności Wincentego Witosa oraz słynnych Dożynek Reymontowskich, które odbyły się w Wierzchosławicach w 1925 r. Tematyka gry wpisuje się w obchody Roku Wincentego Witosa i 150-rocznicę jego urodzin.

Podczas konkursu młodzież rozwiązywała test wymagający znacznego przygotowania historycznego oraz wykonywała 13 zadań, w których zaprezentowała liczne umiejętności polegające m.in. na znajomości dawnych urządzeń gospodarskich, tworzeniu KUCKI czy pisaniu na maszynie. Gracze wcielali się także w rolę sekretarzy Ignacego Jana Paderewskiego i pisali tekst przemówienia dla premiera Witosa. Uczestnicy wykazali się ogromną kreatywnością i innowacyjnym myśleniem, zwłaszcza przy rozszyfrowywaniu wskazówek, które doprowadzały ich do naszych ukrytych agentów. Terenem, w którym zorganizowaliśmy to przedsięwzięcie był dom Wincentego Witosa. Gabinet premiera, pokój jego żony i córki Julii, kuchnia pełna eksponatów i wspaniały sad tworzyły niepowtarzalny klimat, nadając rys autentyczności naszej grze.

W trakcie trwania konkursu młodzież została oprowadzona po ścieżce edukacyjnej poświęconej Wincentemu Witosowi. Podsumowaniem było ognisko, które wynagrodziło cały trud.

Uczestniczy oraz ich opiekunowie podkreślali, że konkurs przeprowadzony w formie gry terenowej jest bardzo ciekawą i inspirującą formą dla młodych ludzi, którzy zdobywali poszczególne fragmenty zaginionego zdjęcia z wielkim zaangażowaniem.

Już dzisiaj zapraszamy wszystkich zainteresowanych na kolejną edycję konkursu za rok.

Galeria zdjęć

 

wróć do listy aktualności
arrow
Facebook
YouTube