12.06.2024

II edycja Akademii Dziedzictwa Pamięci dobiegła końca … – publikacja pokonferencyjna

uczestnicy Akademii Dziedzictwa Pamięci

Konferencja pt. „Muzea bez granic: innowacje w edukacji na styku kultur” zakończyła II edycję projektu edukacyjnego pn. „Akademia Dziedzictwa Pamięci”.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek w Oświęcimiu we współpracy z Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. W trakcie spotkania uczestnicy wysłuchali trzech inspirujących wykładów. Prof. dr. hab. Jan Święch opowiedział o niezwykłości rzeczy w zapisach pamięci zbiorowej, a jego wystąpienie stanowiło swoiste podsumowanie tegorocznej Akademii Dziedzictwa Pamięci. Dr Grzegorz Odoj, prof. UŚ zapoznał wszystkich z fenomenem kulturowym i społecznym Trójkąta Trzech Cesarzy. Z kolei Łukasz Płatek z Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie na przykładzie gry pt. „Cichociemni” oraz innych gier wydanych przez IPN pokazał, w jaki sposób wykorzystać gry edukacyjne jako innowacyjną metodę pracy edukacyjno-wychowawczej z młodzieżą w ramach edukacji regionalnej i historycznej. Pod koniec konferencji nauczyciele uczestniczący w tegorocznych spotkaniach w ramach Akademii Dziedzictwa Pamięci odebrali zaświadczenia potwierdzające udział w tej formie doskonalenia.

Akademia Dziedzictwa Pamięci to projekt edukacyjny, który współtworzą trzy instytucje: Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek w Oświęcimiu, Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej i Centrum św. Maksymiliana w Harmężach. W ramach poszczególnych edycji nauczyciele odwiedzają ciekawe miejsca w naszym regionie, słuchają inspirujących wykładów i biorą udział w warsztatach. W tym roku szkolnym odbyło się sześć spotkań tematycznych:

  • Ocalić od zapomnienia – pamiątki po św. Maksymilianie Kolbe zgromadzone w kościele św. Maksymiliana Męczennika w Oświęcimiu,
  • Historia fabryki Jakoba Haberfelda,
  • Sekrety piwnicy Mirosława Ganobisa,
  • Izba Regionalna Doliny Karpia w Osieku,
  • Śladami fabrykanta Tomasza Baty w Chełmku,
  • Szlakiem architektury drewnianej w Małopolsce na przykładzie kościoła św. Marcina w Jawiszowicach,
  • Tajemnica figurki Matki Bożej zza drutów,
  • Klisze Pamięci Mariana Kołodzieja.

W sierpniu ruszą zapisy na kolejną edycję Akademii Dziedzictwa Pamięci – już dzisiaj zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu.

wróć do listy aktualności
arrow
Facebook
YouTube