Ileż piękna i tajemnic kryje w sobie Małopolska!

Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec

W dniu 28 kwietnia nauczyciele przedszkoli, szkół i placówek województwa małopolskiego uczestniczyli w konferencji „Ileż piękna i tajemnic w naszym regionie! – o dziedzictwie kulturowym Małopolski” zorganizowanej przez MCDN Ośrodek w Oświęcimiu. Patronat honorowy nad konferencją objęli: Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Barbara Nowak – Małopolski Kurator Oświaty.

Barbara Ledwoń – wicedyrektor Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek w Oświęcimiu, dokonując uroczystego otwarcia konferencji, zaznaczyła, iż wydarzenie to wpisuje się w bieżące kierunki polityki oświatowej państwa. Podkreśliła, iż poznawanie polskiego dziedzictwa kultury materialnej i duchowej buduje naszą tożsamość i przynależność kulturową. Przypomniała rolę wycieczek edukacyjnych, do organizacji których zachęcała wszystkich nauczycieli.

Podczas konferencji wykład inaugurujący pt. „Edukacja miejsca. Edukacja regionalna w podstawie programowej wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego” wygłosił dr Piotr Uruski, poseł na Sejm RP VIII i IX kadencji, przewodniczący podkomisji stałej ds. turystyki.

O roli muzeów w edukacji regionalnej opowiedział Piotr Bujakiewicz – zastępca dyrektora Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec. Przedstawiając ofertę Muzeum w Wygiełzowie, zachęcał wszystkich uczestników konferencji do spaceru po parku etnograficznym, do udziału w warsztatach, licznych imprezach okazjonalnych i cyklicznych, do planowania nie tylko wycieczek szkolnych, ale także wyjazdów rodzinnych.

Podczas kolejnego wystąpienia Andrzej Zarych – dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu opowiadał o bogactwie tradycji Małopolski. W czasie swojego wystąpienia zaprezentował również album „Krakowiacy, Lachy i Górale – stroje wsi małopolskiej”, w sposób szczególny I tom poświęcony Krakowiakom Zachodnim autorstwa Agnieszki Marczak. O bogactwie ukrytym w krajobrazie, a w sposób szczególny o walorach Ojcowskiego Parku Narodowego opowiedział Janusz Glanowski, pracownik działu edukacji OPN.

Uczestnicy konferencji odbyli wirtualną wycieczkę po najmniejszym parku narodowym w Polsce, mieli okazję podziwiać najpiękniejsze miejsca znajdujące się na terenie parku.

Ostatnim prelegentem był Grzegorz Biedroń – Prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej, znanej z m.in. projektów: „Muzyka zaklęta w drewnie”, „Tradycje małopolskiej wsi”, „Małopolska trasa smakoszy”. Prezes zaprezentował Małopolski szlak architektury drewnianej, przenosząc nauczycieli w najpiękniejsze miejsca Małopolski, w sposób szczególny Małopolski Wschodniej. Uczestnicy konferencji w swoich komentarzach podkreślali, iż spędzili piękne popołudnie, przenosząc się do tych miejsc, które mieli już okazję zobaczyć, ale także planując majówkę w nowych zakątkach naszego regionu.

Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec