Zakład Ubezpieczeń Społecznych organizuje VIII edycję „Lekcji z ZUS” i Olimpiady Wiedzy o Ubezpieczeniach Społecznych, adresowanych do uczniów szkół ponadpodstawowych.

„Lekcje z ZUS” podzielone zostały na cztery bloki tematyczne, z których uczniowie dowiedzą się:

• jak działa polski system ubezpieczeń społecznych,
  • jakie są rodzaje świadczeń z ubezpieczeń,
  • od czego zależy wysokość emerytury, jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać rentę z tytułu niezdolności do pracy,
  • jak opłacać składki przy prowadzeniu firmy.

Każdy nauczyciel otrzyma komplet materiałów dydaktycznych do czterech lekcji o ubezpieczeniach społecznych. Gwarantowana jest także pomoc na każdym etapie projektu.

Zdobytą wiedzę uczniowie będą mogli sprawdzić podczas olimpiady pn. „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Na finalistów olimpiady czekają atrakcyjne nagrody m.in. indeksy uczelni wyższych, dodatkowe punkty w rekrutacji na wiele renomowanych uczelni, nagrody rzeczowe. Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” znalazła się w wykazie olimpiad tematycznych (zawodowych) MEN. Tytuł laureata olimpiady w roku szkolnym 2021/2022 będzie uprawniał do zwolnienia z części pisemnej egzaminu zawodowego technika ekonomisty i technika rachunkowości.

Celem olimpiady jest upowszechnianie i pogłębianie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych wśród uczniów szkół ponadpodstawowych. To wiedza, która jest niezbędna każdemu przy podejmowaniu wielu decyzji, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

Do olimpiady mogą przystąpić szkoły, w których odbyły się 4 zajęcia w ramach projektu „Lekcje z ZUS”.

Najważniejsze daty z harmonogramu olimpiady:

• zgłoszenia szkół do udziału w olimpiadzie: do 29 października 2021 r.
  • I etap olimpiady (szkolny): 23 listopada 2021 r.
  • II etap olimpiady (wojewódzki): 11 stycznia 2022 r.
  • III etap olimpiady (ogólnopolski): 8 kwietnia 2022 r., Centrala ZUS w Warszawie.

Organizator olimpiady dopuszcza możliwość zdalnego przeprowadzenia etapu przy użyciu wybranej platformy internetowej.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej ZUS:

„Lekcje z ZUS” i Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych

Konsultacje telefoniczne dla nauczycieli