05.11.2021

Jak dzieci eksperymentują z narkotykami?

Marta Szałach, prelegent: aspirant Maciej Szmidt

Szeroko pojęta problematyka uzależnień była przedmiotem szkolenia zorganizowanego 4 listopada we współpracy z Wydziałem Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Krakowie.

O dużym zainteresowaniu tematem świadczy m.in. liczba uczestników (ponad 200 osób online), a także niezliczona ilość pytań zadawanych prowadzącemu.

Asystent Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Krakowie asp. Maciej Schmidt zaprezentował aktualną sytuację na terenie województwa małopolskiego, dotyczącą używania substancji psychoaktywnych przez dzieci i młodzież. Podkreślił aspekt odpowiedzialności karnej nieletnich oraz zadań spoczywających na szkołach w tym zakresie.

W trakcie szkolenia uczestnicy obecni w formie stacjonarnej mieli okazję zapoznać się z różnego rodzaju przedmiotami i atrybutami, których posiadanie przez uczniów powinno wzbudzić zaniepokojenie rodziców i nauczycieli.

Uczestnicy szkolenia otrzymali bogaty pakiet materiałów do wykorzystania, przybliżających tematykę środków psychoaktywnych oraz wykaz jednostek policji z terenu województwa małopolskiego, w których funkcjonują komórki zajmujące się problematyką nieletnich i profilaktyką społeczną.

Policja zachęcała nauczycieli do zacieśnienia współpracy, gdyż jedynie wspólne działania mogą zmniejszyć i tak już dużą skalę zjawiska.