Jak wspierać i angażować uczniów, którzy chcą uczyć się matematyki?

30 września w wirtualnej sali konferencyjnej przy ul. Garbarskiej 1 w Krakowie gościliśmy ponad 200 nauczycieli matematyki ze wszystkich etapów edukacyjnych.

Otwarcia konferencji dokonała Małgorzata Dutka-Mucha, wicedyrektor MCDN ds. Ośrodka w Krakowie, która podkreśliła znaczenia współpracy pracowników uczelni wyższych i nauczycieli praktyków w zakresie rozwijania kompetencji matematycznych uczniów i podziękowała uczestnikom za to, że chcą być z nami.

W ramach refleksji nad postrzeganiem „Królowej Nauk” uczestnicy wypełnili krótką ankietę online, odpowiadając na pytanie, czym jest dla nich matematyka:

• najpotężniejszym intelektualnym wehikułem
  • alfabetem, za pomocą którego Bóg opisał wszechświat
  • delikatnym kwiatem, który zakwita nie wiadomo kiedy i jak
  • drzwiami i kluczem do nauki
  • jedyną humanistyczną nauką ścisłą

oraz uczestniczyli w konkursie dotyczącym autorów aforyzmów matematycznych, wykorzystanych w pytaniu ankietowym.

Następnie dr hab. Małgorzata Makiewicz, prof. APS w Warszawie przytoczyła przykłady poznawania pojęć, odkrywania prawidłowości matematycznych przez fotoedukację uczniów na różnych poziomach nauczania. Zaprosiła również uczestników konferencji do współpracy dydaktycznej jako ambasadorów Międzynarodowego Konkursu „Matematyka w obiektywie”.

Dr Agnieszka Kowalska z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie omówiła rolę nauczyciela w rozwoju uczniów zdolnych oraz zaprezentowała przykłady projektów uczniowskich w ramach „Małopolskiego Konkursu Prac Matematycznych”.

Na zakończenie dr Tomasz Grębski przekonywał, że przysłowiowa „kreda i tablica” w XXI wieku to już za mało i zachęcał, by sięgać po nowe narzędzia i metody, wykorzystywać technologie komputerowe na lekcjach matematyki i korzystać z portali matematycznych.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za tak liczną obecność podczas konferencji. Jesteśmy przekonani, że wspólne spotkanie zaowocuje pomysłami i rozwiązaniami, dzięki którym szkolna matematyka stanie się przyjemniejsza, ciekawsza i intrygująca.

Zapraszamy również do podjęcia wyzwania i podzielenia się swoimi pomysłami na popularyzację matematyki, które zostaną zaprezentowane podczas następnej konferencji online koordynowanej przez Halinę Pulchny – naszego nauczyciela konsultanta, pasjonatkę nauczania matematyki. W tym celu prosimy o kontakt tel.: (+48) 12 261 31 53, e-mail: h.pulchny@mcdn.edu.pl.