08.04.2021

Już słuchamy! Już działamy!

Setki nauczycieli wzięło udział w konferencjach odbywających się w pierwszym dniu I Małopolskiego Kongresu Szkolnego Doradztwa Zawodowego.

W dniu 7 kwietnia rozpoczął się I Małopolski Kongres Szkolnego Doradztwa Zawodowego. Przed nami jeszcze tydzień prelekcji i spotkań on-line, które będą poświęcone jak najlepszemu przygotowaniu uczniów małopolskich szkół do aktywności na rynku pracy. Wydarzenie jest adresowane do wszystkich nauczycieli, którym bliskie są sprawy doradztwa zawodowego.

– Dzisiaj rozpoczynamy pierwszy Małopolski Kongres Doradztwa Zawodowego. To podróż w przyszłość, ale nie tę za 100 lat. Dużo bliższą. To podróż w kompetencje przyszłości i poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o to, jak przygotować się do zmian, które są nieuchronne i które cały czas następują – mówiła otwierając wydarzenie Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

O idei kongresu, kompleksowym wspieraniu wszelkich inicjatyw mających pozytywny wpływ na rozwój edukacji i rynku pracy, rozmawiali dyrektorzy instytucji organizujących kongres: dr Łukasz Cieślik, dyrektor Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Michał Kądziołka, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

Dyrektorzy szkół i placówek mieli okazję wysłuchać wykładu „Pracownik przyszłości – oczekiwania rynku pracy” Aliny Paluchowskiej, wicedyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie i eksperta rynku pracy. Aktualną wiedzę na temat kompetencji przyszłości zaprezentowała Krystyna Dynowska-Chmielewska, a o realizacji doradztwa zawodowego w szkole mówiła Mariola Kozak.

Druga sesja pokazywała praktyczny wymiar szkolnych działań doradczych. Uczestnicy chętnie wchodzili w interakcję z prelegentami: sprawdzali prezentowane narzędzia coachingowe, dzielili się swoimi doświadczeniami w zakresie diagnozowania potrzeb uczniów i rodziców uczniów.

Dawkę aktualnej wiedzy o rynku pracy w Małopolsce zaprezentował Tadeusz Woźniak, a na temat źródeł informacji o rynku pracy mówiła Katarzyna Antończak-Świder – specjaliści WUP w Krakowie.

Cieszy nas, że nauczyciele oraz dyrektorzy tak licznie biorą udział w Kongresie, który jest inicjatywą nową, ale bardzo potrzebną. Jesteśmy przekonani, że oferta przygotowana przez MCDN oraz WUP wspomoże prace nauczycieli w identyfikacji uczniowskich uzdolnień, w skutecznym wspieraniu ich rozwoju oraz podejmowaniu trafnych decyzji dotyczących wyborów edukacyjnych, a następnie zawodowych – podkreśla Łukasz Cieślik.

 

I Małopolski Kongres Szkolnego Doradztwa Zawodowego trwa do 14 kwietnia; przed nami kolejne prelekcje, wykłady, warsztaty.

Na wybrane sesje są jeszcze wolne miejsca. Zapraszamy do zapisów w Systemie Rezerwacji Szkoleń!

Zobacz galerię

wróć do listy aktualności
arrow
Facebook
YouTube