Kalendarium – 81. rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września przypada 81. rocznica agresji III Rzeszy na Polskę i rozpoczęcia największego konfliktu zbrojnego w historii.

Dzień rozpoczęcia nowego roku szkolnego zbiega się z rocznicowymi obchodami wybuchu II wojny światowej. We wczesnych godzinach rannych 1 września 1939 roku wojska III Rzeszy zaatakowały Polskę bez wypowiedzenia wojny, na całej długości granicy. Rozpoczęła się wojna, która swoim zasięgiem objęła niemal całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, Afrykę północną, część Bliskiego Wschodu i oceany. Poza większością państw europejskich i ich koloniami w wojnie brały udział także państwa Ameryki Północnej i Południowej oraz Azji. Wojna pochłonęła miliony istnień ludzkich, przyniosła ogromne straty materialne.

1 września oddajemy hołd żołnierzom, którzy wtedy walczyli i polegli. W 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej odbywa się szereg uroczystości upamiętniających tamte wydarzenia. Ich wspomnienie niech stanie się źródłem wychowawczego przesłania.

Wśród priorytetów polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2020/2021 znajdują się działania ukierunkowane na wychowanie do wartości przez kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych. Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli wspiera edukację historyczną i obywatelską, przygotowując szereg propozycji dla nauczycieli. Celem organizowanych zajęć jest m.in. doskonalenie i wspomaganie nauczycieli w zakresie nauczania historii najnowszej, a także pokazanie, że opowiadanie historii z wykorzystaniem różnorodnych metod i narzędzi pozwala przekazać wiedzę w interesujący i angażujący młodych ludzi sposób.

W ciągu roku zaplanowaliśmy m.in.:

• seminarium Storytelling w kształtowaniu umiejętności narracji historycznej w pracy z uczniami;
  • warsztaty Lekcja historii on-line. Cyfrowe narzędzia internetowe wspomagające uczenie się historii;
  • warsztaty Nie tylko gry i questy, czyli rozwijanie kluczowych kompetencji na lekcjach historii i wiedzy o społeczeństwie;
  • warsztaty Strategia kształcenia wyprzedzającego na lekcji historii w pracy zdalnej z uczniami.

Zapraszamy Państwa do śledzenia na bieżąco aktualności.