Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli (MCDN) Ośrodek w Krakowie, działając jako partner merytoryczny, zaprasza do uczestnictwa w seminarium międzynarodowym „Doradztwo zawodowe w celu zwiększenia udziału mniejszości narodowych i etnicznych w kształceniu i szkoleniu zawodowym”, które bedzie podsumowaniem wyników projektu Erasmus+, realizowanego przez Narodowe Forum Doradztwa Kariery (NFDK).
Głównym celem projektu było opracowanie skutecznych narzędzi i metodologii dla doradców zawodowych, mających na celu zwiększenie udziału mniejszości narodowych i etnicznych (MNiE) w kształceniu zawodowym. Kluczowym elementem projektu są dwie metodologie:
Projekt przewiduje także wykorzystanie nowoczesnych narzędzi online, takich jak Test Zainteresowań i Predyspozycji Zawodowych dla MNiE (TZPZMNE) oraz Kwestionariusz Rozpoznawania Kompetencji Zawodowych dla MNiE, które umożliwiają lepsze dostosowanie doradztwa do indywidualnych potrzeb.
Projekt realizowany był przez NFDK w partnerstwie z:
– Institut für angewandte Beratungswissenschaften (INfaBW) z Niemiec – organizacją specjalizującą się w badaniach nad doradztwem zawodowym i rozwojem kompetencji,
– Stowarzyszeniem Kreatywni dla Biznesu (KREA) – organizacją wspierającą nowoczesne formy edukacji, integrację europejską oraz przedsiębiorczość.
Projekt Erasmus+ wnosi istotny wkład w rozwój doradztwa zawodowego, szczególnie w kontekście wsparcia mniejszości narodowych i etnicznych. NFDK, z 26-letnim doświadczeniem, wykazało się innowacyjnym podejściem, które ma na celu nie tylko wsparcie jednostek, ale także przygotowanie kadry doradców zawodowych do pracy z nowymi wyzwaniami na rynku pracy.
Prof. UJ dr hab. Czesław Noworol, prezes zarządu krajowego NFDK, wraz z międzynarodowym zespołem badaczy, opracował szereg narzędzi diagnostycznych, które umożliwią lepsze zrozumienie potrzeb osób z mniejszości. Dzięki temu doradcy zawodowi będą lepiej przygotowani do pomocy tym grupom w rozwijaniu swoich umiejętności i zdobywaniu niezbędnych kwalifikacji.
Seminarium organizowane w dniu 27 września, godz. 9.00-15.00, przez MCDN w Krakowie to wydarzenie, które podsumowuje kilka lat intensywnych prac nad nowoczesnymi narzędziami doradztwa zawodowego, skierowanymi na wsparcie mniejszości narodowych i etnicznych. Innowacyjne metodologie i narzędzia opracowane w ramach projektu Erasmus+ to krok w kierunku lepszego integrowania tych grup na rynku pracy oraz zwiększenia ich udziału w kształceniu zawodowym.
ZAPISY NA SEMINARIUM MIĘDZYNARODOWE
Wyjazdem w malowniczy Beskid Śląski, w dniu 28 września br. zainaugurowaliśmy trzecią edycję Akademii Dziedzictwa Pamięci organizowaną przez MCDN Ośrodek w Oświęcimiu. Podczas edukacyjnego spotkania odwiedziliśmy Starą Wieś, Koniaków i Istebnę.
Serdecznie zapraszamy nauczycieli wychowania fizycznego i historii na interdyscyplinarną konferencję online „Wybitni sportowcy ambasadorami Polski”, która odbędzie się 16 października br. Organizatorem wydarzenia jest Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek w Krakowie.