16.02.2022

Konkurs na fotoreportaż „PATRZERY” – przygoda zaczyna się tuż za progiem

Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek w Tarnowie, „Tarnowski Gość Niedzielny” oraz Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie zapraszają nauczycieli oraz uczniów szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych do udziału w konkursie na fotoreportaż pod hasłem „Patrzer” – przygoda zaczyna się tuż za progiem”.

Większość młodych osób posiada smartfony, w które uporczywie wpatruje się idąc ulicami, nie zauważając i nie słysząc świata wokół siebie. Chcemy, by smartfon – dzięki aparatowi fotograficznemu – stał się narzędziem i pomocnikiem w obserwacji świata podczas patrzeru, by stał się wizualnym notatnikiem, dzięki któremu stworzymy później literacką, reportażową opowieść o naszej wędrówce. Patrzer nie kończy się z chwilą powrotu do domu. Ważna jest jego druga, refleksyjna część, polegająca na opowiedzeniu tego, co się zobaczyło, odczuło, poznało. Ilustracją opowieści powinny być wykonane zdjęcia. Ich wybór musi być jednak przemyślany i staranny, by współbrzmiały z opowieścią. Podczas patrzeru można stanąć oko w oko z jakąś intrygującą historią dotyczącą okolicy, mijanych domów, figur przydrożnych, kościołów. Można też doznać innego niż codziennie kontaktu z przyrodą. Można w końcu – przez szczelinę rzeczywistości – dostrzec obecność Stwórcy. Stąd w namyśle po patrzerze ważne będzie pogłębienie swojej wiedzy na temat dostrzeżonych osób, rzeczy czy zjawisk i podzielenie się tą wiedzą w opowieści.

Patronat honorowy nad konkursem objęli: Przemysław Czarnek – Minister Edukacji i Nauki, Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego, Barbara Nowak – Małopolski Kurator Oświaty oraz Andrzej Jeż – Biskup Tarnowski.  Patronat medialny sprawują: RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz, Synaj.tv, „Tarnowski Gość Niedzielny”.

Więcej informacji na temat konkursu można uzyskać:

Załączniki:
Regulamin konkursu na fotoreportaż Patrzery – przygoda zaczyna się tuż za progiem

wróć do listy aktualności