Konkurs „Śladami Baczyńskiego – w 100. rocznicę urodzin poety” rozstrzygnięty

Wręczanie nagród

Dnia 25.11.2021 r. w Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodku w Tarnowie odbyła się uroczysta Gala rozdania nagród w międzyszkolnym konkursie „Śladami Baczyńskiego – w 100. rocznicę urodzin poety”. W trzech kategoriach konkursowych, tj. w konkursie wiedzy, plastycznym i recytatorskim zostali nagrodzeni laureaci szkół podstawowych z miasta Tarnowa i powiatu Tarnowskiego.

Celem konkursu było kształtowanie świadomości patriotycznej, obywatelskiej oraz poszerzenie wiedzy na temat życia i twórczości poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Była to także okazja do rozwijania wrażliwości na różne formy ekspresji artystycznej, rozbudzania wyobraźni, poszerzania wiedzy oraz zaangażowania nauczycieli, dzieci i młodzieży w obchody setnej rocznicy urodzin poety.

Galę uświetnił swoim wykładem pt. „Krzysztof Kamil Baczyński – bohater czy tylko swoich czasów?” dr Marek Smoła z Zespołu Szkół nr 1 w Tarnowie. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m. in.: Anna Mikosz – Radna Województwa Małopolskiego, Łukasz Drewienkiewicz – p.o. Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Tarnowie, Kazimierz Kurczab – Dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Daniel Beściak – Dyrektor Centrum Obsługi Szkół i Przedszkoli Gminy Tarnów.

W poszczególnych kategoriach zostali nagrodzeni uczniowie:

W konkursie recytatorskim:

I miejsce – Gabriela Szczepanik, Szkoła Podstawowa nr 9 w Tarnowie
II miejsce – Szymon Słowik, Publiczna Szkoła Podstawowa im. K. K. Baczyńskiego w Zgłobicach
III miejsce – Martyna Sobol, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. H. Marusarz w Woli Rzędzińskiej
Wyróżnienie – Kornelia Argasińska, Szkoła Podstawowa nr 18 im. J. Kochanowskiego w Tarnowie
Wyróżnienie – Bartłomiej Korpacki, Szkoła Podstawowa im. bł. Matki Teresy z Kalkuty w Świebodzinie

W konkursie plastycznym:

I miejsce – Iga Tworzydło, Szkoła Podstawowa nr 8 im. K. K. Baczyńskiego w Tarnowie
II miejsce – Jakub Solak, Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Jodłówce Wałkach
III miejsce – Anna Trojak, Publiczna Szkoła Podstawowa im. K. K. Baczyńskiego w Zgłobicach
Wyróżnienie – Kamila Tokarska, Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Jodłówce Wałkach
Wyróżnienie – Hubert Kowalczyk, Szkoła Podstawowa im. ks. prof. Romana Darowskiego w Szczepanowicach

W konkursie wiedzy:

I miejsce – Wojciech Jurkiewicz, Publiczna Szkoła Podstawowa im. K. K. Baczyńskiego w Zgłobicach
II miejsce – Kamil Dunaj, Szkoła Podstawowa im. bł. Matki Teresy z Kalkuty w Świebodzinie
III miejsce – Olga Dolasińska, Szkoła Podstawowa im. gen. S. Maczka w Olszynach
Wyróżnienie – Anna Kądziołka, Szkoła Podstawowa im. gen. S. Maczka w Olszynach
Wyróżnienie – Natalia Kudrańska, Szkoła Podstawowa nr 18 im. J. Kochanowskiego w Tarnowie

Laureaci konkursu recytatorskiego mieli okazję zaprezentować nagrodzony utwór przed zgromadzonymi gośćmi. Całość dopełniła wystawa nagrodzonych prac plastycznych.

Prace oraz nagrania konkursowe oceniało niezależne jury i przyznało nagrody ufundowane przez: Wójta Gminy Tarnów, Starostę Powiatu Tarnowskiego, Centrum Sztuki Mościce, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Publiczną Szkołę Podstawową im. K. K. Baczyńskiego w Zgłobicach. Radio RDN, Tarnowska.TV.