Cele:
PROGRAM KONFERENCJI:
15.45 – 16.00 Rejestracja uczestników
16.00 – 16.10 UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE KONFERENCJI
16.10 – 16.40 Wykład inauguracyjny: Przyszłość turystyki… turystyka w przyszłości.
W wytępieniu zostaną omówione trendy w rozwoju turystyki w XXI w. z uwzględnieniem aspektów społecznych, gospodarczych, politycznych i kulturowych. Zaprezentowane zostaną także propozycje aktywności, które można realizować podczas zajęć zarówno terenowych jak i stacjonarnych z uczniami na różnym etapie kształcenia.
Dr Małgorzata Buczek-Kowalik – Doktor nauk o Ziemi w zakresie geografii oraz absolwentka licencjackich studiów slawistycznych na Wydziale Humanistycznym UMCS (profil bułgarystyczno – rusycystyczno – ukrainistyczny). Od 2010 r. zawodowo związana z Uniwersytetem Rzeszowskim, gdzie pracuje jako nauczyciel akademicki na Wydziale Wychowania Fizycznego na kierunku Turystyka i Rekreacja. Od 2015 r. nauczyciel uczący dwujęzycznie geografii w Dwujęzycznym Liceum Uniwersyteckim im. S. Barańczaka. Posiada uprawnienia przewodnika beskidzkiego, pilota wycieczek krajowych i zagranicznych, znakarza szlaków turystycznych, kierownika wycieczek oraz wychowawcy placówek wypoczynku dla dzieci i młodzież. Ukończyła kurs potwierdzający kompetencje pracy w ramach programu matury międzynarodowej IB (Certyficate of Completion geografphy cat.1). Autorka artykułów naukowych dotyczących turystyki, aktywna uczestniczka krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych oraz koordynator projektów międzynarodowych z zakresu współpracy transgranicznej.
16.40 – 17.10 Zawody w branży lotniczej – zapotrzebowanie na kadry i różnorodność profesji.
Centrum Edukacji Lotniczej kładzie ogromny nacisk na propagowanie zawodów w branży lotniczej, w tym w szczególności pokazywanie ich różnorodności. Według raportów IATA/ICAO, do roku 2040 zapotrzebowanie na personel w lotnictwie wzrośnie o 25-30%, dlatego już dziś należy wzbudzać u młodych ludzi zainteresowanie tą branżą i pokazywać lotnisko jako miejsce niezwykłe, na którym funkcjonuje ogrom podmiotów zatrudniających rzeszę pracowników. Podczas wystąpienia zostaną zaprezentowane statystyki i liczbowe zapotrzebowanie na kadry w lotnictwie, wybrane zawody w lotnictwie oraz prezentacja platformy www.jobinair.krakowairport.pl prezentującej 70 różnych profesji w branży lotniczej. Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport to także miejsce, gdzie osoby podejmujące decyzję o swojej przyszłości zawodowej mogą zachwycić się lotnictwem.
Monika Trojanowska i Sylwia Orzeł – przedstawicielki Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport, które jest unikatowym ośrodkiem edukacyjnym przybliżającym zasady funkcjonowania lotniska oraz jego organizację. Centrum Edukacji Lotniczej, której jest przedstawicielem oferuje organizację zajęć specjalistycznych, szkoleń, warsztatów, czy udostępnianie infrastruktury terminalowej. Z oferty mogą skorzystać osoby w każdym wieku – przedszkolaki, uczniowie szkół, studenci, seniorzy oraz firmy.
17.10 – 17.40 Nauczyciel wychowania fizycznego jako animator czasu wolnego.
Wychowanie fizyczne to nie tylko praca w szkole. Realizując elementy doradztwa zawodowego z młodzieżą nauczyciel wychowania fizycznego wskazuje także kierunki i możliwości dalszego rozwoju zawodowego w branży turystycznej.
Agata Wdowik – nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół Nr3 w Olkuszu, doradca metodyczny ds. wychowania fizycznego dla szkół ponadpodstawowych MCDN. Licencjonowany instruktor Zumby, Nordic Walking i Turystyki Rowerowej. Instruktor piłki koszykowej i LA. Propagatorka zdrowego stylu życia i turystyki aktywnej.
17.40 – 18.10 Przewodnictwo i pilotaż wycieczek, a programowanie wycieczek jako metoda pracy z uczniami.
Podczas wystąpienia uczestnicy otrzymają informacje dotyczące aktualnych wymagań z zakresu przewodnictwa i pilotażu w Polsce. Omówione zostaną rodzaje motywacji w kontekście rozwoju u uczniów pasji, praktycznych umiejętności zawodowych oraz umiejętności uczenia się przez całe życie. Zaprezentowane zostaną także pomysły na zastosowanie praktycznych metod kształcenia z zakresu turystyki oraz szkoleń przewodnickich i pilockich, które można wykorzystać na lekcjach geografii w szkole, lekcjach geografii w terenie oraz wycieczkach przedmiotowych.
Dr Michał Zatorski – przewodnik górski, pilot wycieczek krajowych i zagranicznych, instruktor narciarstwa zjazdowego, taternik jaskiniowy z licencją PZA, doradca metodyczny ds. geografii MCDN, nauczyciel geografii w Szkole Podstawowej nr 4 w Krakowie, a także nauczyciel przyrody
i przedmiotów zawodowych z obszaru turystycznego. Jako przewodnik i pilot specjalizuje się
w wycieczkach objazdowych po krajach Europy Środkowo-Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem krajów karpackich i bałkańskich. Autor publikacji dydaktycznych i naukowych
o tematyce zajęć terenowych, progresywizmu pedagogicznego, edukacji antydyskryminacyjnej na lekcjach geografii, a także edukacji architektoniczno-urbanistycznej w kontekście zasad zrównoważonego rozwoju. W swojej działalności i pracy naukowej od wielu lat zajmuje się geomorfologią strukturalną, geoochroną, geoturystyką oraz waloryzacją środowiska abiotycznego.
18.10 – 18.40 Rozszerzenie i wzbogacenie programu szkolenia zawodowego w oparciu o wycieczki przedmiotowe.
Przedstawione zostaną dobre praktyki w zakresie organizowania i przeprowadzania wycieczek przedmiotowych w zakresie szkolnictwa branżowego.
Zbigniew Porada – nauczyciel doradca metodyczny ds. przedmiotów zawodowych, nauczyciel przedmiotów zawodowych w Technikum Komunikacyjnym w Krakowie, współorganizator uczniowskich staży zagranicznych, realizator innowacji pedagogicznych.
18.40 – 18.55 ZAKOŃCZENIE KONFERENCJI
Kierownik formy: dr Michał Zatorski nauczyciel doradca metodyczny ds. geografii we współpracy ze Zbigniewem Poradą nauczycielem doradcą metodycznym ds. przedmiotów zawodowych.