Cel szkolenia: Konferencja ma na celu zapoznanie się uczestników z zagadnieniami w zakresie kształcenia języka obcego zawodowego, korelacji międzyprzedmiotowych w kształceniu branżowym oraz wykorzystaniu umiejętności językowych w rozwijaniu przedsiębiorczości uczniów. Celem jest również poszerzenie wiedzy na temat wykorzystania w nauczaniu języka obcego zawodowego zasobów Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej oraz pozyskiwania i zastosowania materiałów i pomocy dydaktycznych dostępnych online. Wśród celów konferencji jest poznanie przez uczestników praktycznego aspektu zastosowania zawodowych umiejętności językowych w kontekście współpracy szkół z zagranicznymi instytucjami kształcenia zawodowego oraz pozyskanie wiedzy jak równocześnie nauczyć komunikacji i interakcji oraz słownictwa fachowego. Celem konferencji jest także pogłębienie wiedzy o warunkach i sposobie realizacji treści programowych dotyczących nauczania języka obcego zawodowego.
PROGRAM KONFERENCJI:
15.00 – 15.10 Powitanie gości, otwarcie konferencji
15.10 – 15.30 Rozwój przedsiębiorczości a język obcy zawodowy.
Prowadzący: Mariusz Stinia, nauczyciel konsultant ds. nauczania języków obcych, koordynator wspomagania szkół, koordynator sieci współpracy i samokształcenia.
15.30 – 15.50 Język obcy zawodowy- korelacje międzyprzedmiotowe.
Prowadzący: Zbigniew Porada, nauczyciel doradca metodyczny ds. przedmiotów zawodowych, nauczyciel przedmiotów zawodowych w Technikum Komunikacyjnym w Krakowie, współorganizator uczniowskich staży zagranicznych, realizator innowacji pedagogicznych.
15.50 – 16.10 Nauczanie języka rosyjskiego zawodowego z wykorzystaniem zasobów Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej MEN.
Prowadzący: Antonina Świeży, nauczyciel z 37-letnim stażem, doradca metodyczny ds. WDŻ, nauczyciel WDŻ i języka rosyjskiego w Zespole Szkół nr 1 im. św. Rafała Kalinowskiego w Krakowie.
16.10 – 16.35 Język angielski zawodowy w kontekście współpracy szkół z zagranicznymi instytucjami kształcenia zawodowego.
Prowadzący: Tomasz Misiur, wicedyrektor w Zespole Szkół Technicznych i Placówek im. Stanisława Staszica w Nowym Targu, nauczyciel przedmiotów zawodowych, koordynator projektów międzynarodowych i wymian i staży uczniowskich.
16.35 – 17.00 Niemiecki zawodowy na celowniku.
Prowadzący: Beata Hadasz, starszy wykładowca na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie i lektor języka niemieckiego w Instytucie Goethego w Krakowie. Od 2020 współpracuje jako doradca metodyczny z wydawnictwem Cornelsen. W swojej pracy wdraża m.in. aktywizujące metody nauczania oraz strategie uczenia się przy wykorzystaniu mediów cyfrowych. Od 2015 roku prowadzi warsztaty metodyczne dla nauczycieli języka niemieckiego.
17.00 – 17.25 –Warunki i sposób realizacji treści programowych dotyczących nauczania języka obcego zawodowego.
Prowadzący: Zofia Haas, nauczyciel doradca metodyczny ds. języka niemieckiego, lektor języka niemieckiego z wieloletnim doświadczeniem w szkołach różnych typów w Polsce i w Niemczech, autorka konkursów języka niemieckiego. Uczestnik licznych projektów międzynarodowych, m.in. Initiative Christen für Europa w ramach „Freiwillige Soziale Dienste Europa“ z celem „Brücken zwischen Ost und West in Deutschland und Europa bauen“, KBW Stuttgart, Kolping, Erasmus plus. Interesuje się metodami aktywizującymi, pracą projektową, oraz wykorzystaniem nowoczesnych technologii, muzyki i sztuki w edukacji.
17.25 – 17.50 In der Berufswelt – gdzie szukać materiałów online?
Prowadzący: Joanna Przybyłowska, nauczyciel doradca metodyczny ds. języka niemieckiego. lektor języka niemieckiego, egzaminator, trener i multiplikator Instytutu Goethego. Autorka licznych innowacji pedagogicznych i materiałów dydaktycznych, laureatka konkursu MEN „Nauczyciel innowator 2018″, prowadzi warsztaty dla uczniów i szkolenia dla nauczycieli w kraju i za granicą. Szczególnie interesuje się nauką poprzez ruch, muzykę i zabawę, metodami aktywizującymi, pracą projektową, edukacją STEAM, propagowaniem czytelnictwa i nowymi technologiami w edukacji.
17.50 – 18.00 Podsumowanie i zakończenie konferencji.
ZASADY REJESTRACJI I PŁATNOŚCI