„Królowa nauk” w parze z „nauczycielką życia”

Małgorzata Wojnarowska-Grzebień, nauczyciel konsultant Ośrodka MCDN w Krakowie

9 listopada nauczyciele historii i matematyki II i III etapu edukacyjnego spotkali się na interdyscyplinarnej konferencji „Królowa nauk” w parze z „nauczycielką życia”.

Podczas konferencji dr hab. Maria Stinia, prof. UJ przedstawiła wybrane sylwetki polskich i europejskich matematyków na tle epok, w których działali, a dr Zdzisław Pogoda, prof. UJ zaprezentował impresje o krakowskich matematykach. Beata Góralczyk opowiedziała o realizacji projektu grantowego „Matematyka z historią w tle”, z kolei Małgorzata Wojnarowska-Grzebień pokazała przykłady wykorzystania umiejętności matematycznych na lekcjach historii, a Halina Pulchny opowiedziała, jak wykorzystać storytelling w łączeniu treści matematycznych z historycznymi.

Konferencja pokazała możliwości kształtowania postaw patriotycznych uczniów z wykorzystaniem biografii wybitnych polskich naukowców. Stała się inspiracją do rozwijania uczniowskich pasji poprzez realizację projektów i działań innowacyjnych opartych o skorelowane treści historii i matematyki.