Majowe spotkania z „królową nauk”

Celem wiosennych spotkań z „królową nauk” jest poszukiwanie przestrzeni do dyskusji na temat organizacji procesu kształcenia tak, aby wiedza przeradzała się zarówno w umiejętności przedmiotowe jak i w kompetencje kluczowe uczniów.

Już 5 maja, wspólnie z Oddziałem Krakowskim Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki, zapraszamy nauczycieli matematyki wszystkich etapów edukacyjnych oraz nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej do udziału w bezpłatnej konferencji
pt. „Przestrzenie matematyczne”.

Inspiracją zorganizowania konferencji jest 130. rocznica urodzin Stefana Banacha, którego odkrycia przyrównywane są do odkryć Kopernika w astronomii. W pierwszej części profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego dr Krzysztof Ciesielski i dr Zdzisław Pogoda przedstawią to co warto, aby uczniowie ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych wiedzieli o Stefanie Banachu oraz jego osiągnięciach.
W drugiej części przewodnicząca SNM Alina Przychoda omówi „Przygotowania ucznia do matury w 2023 roku i 2024 roku”; Halina Juraszczyk opowie o rozwijaniu zainteresowań matematycznych uczniów szkoły podstawowej; Wojciech Wątor zaprezentuje „Escape room na matematyce”; Halina Pulchny przedstawi „Świat matematyki w edukacji wczesnoszkolnej”.

19 maja zapraszamy nauczycieli matematyki szkół podstawowych do udział w warsztatach
pt. „Jak uczyć dowodzenia/argumentowania w szkole podstawowej”.

W preambule podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej zapisano – „Kształcenie ogólne w szkole podstawowej ma na celu rozwijanie umiejętności krytycznego i logicznego myślenia, rozumowania, argumentowania i wnioskowania”. Zasadne jest zatem głębsze rozważanie na temat sposobów nauczania wymienionych umiejętności.
Warsztaty poprowadzi Halina Juraszczyk – dyplomowany nauczyciel matematyki, honorowy „Profesor oświaty”, wieloletni doradca metodyczny, egzaminator, ekspert MEN, członek Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki.

24 maja zapraszamy nauczycieli wszystkich etapów edukacyjnych na bezpłatną konferencję realizowaną w ramach II OGÓLNOPOLSKIEGO FORUM DOSKONALENIA KADR OŚWIATY
pt.Matematyka nas łączy. Szkolne przygody z królową nauk”.

Wzajemne przenikanie się elementów należących do różnych dyscyplin naukowych jest czymś oczywistym w otaczającej nas rzeczywistości, dlatego wyzwaniem współczesnej edukacji jest budowanie systemu efektywnej współpracy nauczycieli różnych przedmiotów. Konferencja będzie okazją do spotkania osób, dla których nauczanie holistyczne i integracja międzyprzedmiotowa są ważne i bliskie sercu. Zaproszeni prelegenci, nauczyciele praktycy zaprezentują przykłady korelacji matematyki z innymi przedmiotami szkolnymi.