Małopolskie Forum Przedmiotów Przyrodniczych rozpoczęte!

Prelegenci oraz organizatorzy konferencji od lewej: dr Karol Dudek-Różycki, Michał Zatorski, dr Anna Zubek, dr Kinga Wierzbicka, Jolanta Czuchnowska, Małgorzata Dutka-Mucha

Około 400 nauczycieli przedmiotów przyrodniczych w dniu 27 kwietnia wzięło udział w konferencji online pt. „Inspirująco o nauczaniu przedmiotów przyrodniczych – rozwijamy pasje i zainteresowania przyrodnicze uczniów”  inaugurującej Małopolskie Forum Przedmiotów Przyrodniczych, zorganizowanej przez Ośrodek w Krakowie we współpracy z Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego. Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Małopolski Kurator Oświaty.

Celem konferencji było zainspirowanie nauczycieli do rozwijania wśród uczniów zainteresowań i uzdolnień przyrodniczych, a także popularyzacja nauk przyrodniczych oraz kształtowanie postaw sprzyjających innowacyjności, a uroczystego jej otwarcia dokonał dr Łukasz Cieślik, dyrektor Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Podczas interaktywnego wykładu nt. „Przyrodniczej edukacji nieformalnej w Małopolsce” dr inż. Marcin Guzik, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego  dokonał przeglądu przyrodniczych zajęć edukacyjnych oferowanych przez różnego rodzaju instytucje i organizacje pozarządowe w Małopolsce.

Wystąpienie Anny Boguś, kierownika Zespołu edukacji, turystyki i rekreacji ZPKWM nt. „Metod aktywnej edukacji przyrodniczej w terenie” dotyczyło omówienia przykładowych sposobów realizacji aktywnej edukacji przyrodniczej dzieci i młodzieży stosowane podczas zajęć terenowych.

Dr Anna Zubek, pracownik Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ „zabrała” uczestników konferencji w niezwykłą wirtualną podróż po ekspozycji Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ.

Michał Zatorski, nauczyciel doradca metodyczny ds. geografii w MCDN Ośrodka w Krakowie omówił sposób wykorzystania walorów przyrodniczych parków rzecznych Krakowa w kontekście prowadzenia wycieczek przedmiotowych.

Jak zainspirować biologicznie ucznia?, Jak zaciekawić wiedzą biologiczną? Jak zastosować nowoczesne technologie w nauczaniu biologii? Na te pytania próbowała odpowiedzieć dr Kinga Wierzbicka, nauczyciel doradca metodyczny MCDN Ośrodka w Krakowie.

„Każdy może zostać chemikiem, każdy może tworzyć kosmetyki”- tak twierdzi kolejny ekspert, dr Karol Dudek-Różycki, nauczyciel doradca metodyczny MCDN Ośrodka w Krakowie oraz pracownik Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Podsumowania konferencji dokonała Małgorzata Dutka-Mucha, wicedyrektor ds. Ośrodka w Krakowie.

Zapraszamy Państwa do skorzystania z oferty Małopolskiego Forum Przedmiotów Przyrodniczych, która została skierowana do nauczycieli przedmiotów przyrodniczych przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa małopolskiego w ramach realizacji 6. kierunku realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2021/2022: Wzmocnienie edukacji ekologicznej w szkołach. Rozwijanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne.

Autorem filmu promującego Małopolskie Forum Przedmiotów Przyrodniczych jest Marek Mosio: obejrzyj film.

Oferta szkoleniowa Małopolskiego Forum Przedmiotów Przyrodniczych

Aktywna nauka przyrody w terenie 07.05.2022 10:00-16:00
Zajęcia laboratoryjne z histologii 09.05.2022 16.30-19.00
Dotknij Ziemi – warsztaty geologiczne w twojej klasie 09.05.2022 16.30-18.00