Matematyczne spotkania „face to face”

Nieoczekiwana zmiana nauczania tradycyjnego na e-learning pokazała jak ważna jest synergia samokształcenia i współpracy. Dzięki niej nauczyciele nie tylko realizują podstawę programową, ale także budują pozytywne relacje w zmieniającym się świecie.

Już od miesiąca liczne grono nauczycieli matematyki szkół podstawowych i ponadpodstawowych współpracuje ze sobą w ramach sieci współpracy „Lekcje matematyki w wersji online” na naszej platformie Moodle. Dzielą się wiedzą i doświadczeniem na temat efektywnych narzędzi oraz metod stosowanych w komunikacji z uczniami. Poszukują rozwiązań w zakresie prowadzenia lekcji matematyki „na żywo”, które umożliwiają interakcję w czasie rzeczywistym – prowadzenie dyskusji, aktywne słuchanie, rozpoznawanie potrzeb, a także pozyskiwanie informacji zwrotnej.

21 i 23 kwietnia odbyły się też pierwsze spotkania „face to face” z wykorzystaniem aplikacji Microsoft Teams. Dzięki wsparciu Halina Pulchny – naszego nauczyciela konsultanta ds. matematyki w Ośrodku w Krakowie nauczyciele mogli w praktyce poznać zasady pracy zespołowej z wykorzystaniem tejże aplikacji. Spotkania i szczera wymiana myśli okazały się bardzo cennym doświadczeniem w czasie społecznej izolacji. Była to też dobra okazja do rozmów o sukcesach i trudnościach w prowadzeniu kształcenia na odległość.

W czasie spotkania nauczyciele inspirowali się nawzajem i wspierali dzieląc praktycznymi narzędziami do prowadzenia lekcji online takimi jak: Google Classroom i G suite, Webex Teams, Discord, ClickMeeting, ZOOM oraz sposobami organizowania samodzielnej pracy uczniów z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych: Quizizz, LearningApps.org, Padlet.