Metoda Montessori jako aktywna pomoc w rozwoju dziecka

Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, odpowiadając na potrzeby nauczycieli wychowania przedszkolnego, zorganizowało warsztaty w Tarnowskim Przedszkolu Montessori. Sukces warsztatów potwierdziły wysokie oceny pedagogów oraz duże zaangażowanie i zainteresowanie uczestników.

22 lutego w Tarnowskim Przedszkolu Montessori odbyły się warsztaty „Metoda Montessori – aktywna pomoc w rozwoju dziecka”, których pomysłodawcą był Ośrodek w Tarnowie. Przedszkole – jako jedyne na terenie miasta – pracuje zgodnie z pedagogiką włoskiej lekarki Marii Montessori, realizując przesłanie „Naucz mnie robić to samodzielnie”.

Ukazując założenia filozofii pedagogiki Montessori prowadząca warsztaty Monika Brożek wskazała, iż należy dawać małemu człowiekowi możliwość działania odpowiedniego dla jego wieku i umiejętności, aby mógł się prawidłowo rozwijać. Wskazywała na istotę zaufania i wiary w naturalny potencjał dziecka. Podczas zajęć nauczyciele wychowania przedszkolnego zostali przeprowadzeni przez pięć działów: życie codzienne, sensoryka, matematyka, język i wychowanie kosmiczne. Zajęcia zakończyła lekcja ciszy, będąca bez wątpienia najpiękniejszym wynalazkiem doktor Montessori.

Podstawą pedagogiki Montessori jest szacunek dla indywidualności dziecka w rozwoju fizycznym, duchowym, umysłowym i emocjonalnym. Opiera się na miłości do małego człowieka jako istoty jedynej i niepowtarzalnej. Jest propozycją spójną i kompleksową dającą możliwość rozwoju w równej mierze intelektu i osobowości dziecka.

Dbając o rozwój zawodowy nauczycieli wychowania przedszkolnego MCDN Ośrodek w Tarnowie już wkrótce zaprasza na kolejną edycję warsztatów.