21.04.2021

„Największa miłość to Polska” – konkurs poświęcony Prymasowi Tysiąclecia

Uchwałą Sejmu i Senatu RP prymas Stefan Wyszyński został patronem 2021 roku. W ten sposób władza ustawodawcza Rzeczypospolitej oddała hołd Prymasowi Tysiąclecia, wyrażając pamięć, szacunek i uznanie dla całego jego życia i dokonań.

W 2021 roku obchodzona będzie 120. rocznica urodzin i 40. rocznica śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wciąż oczekiwana jest także data jego beatyfikacji, pierwotnie zaplanowanej na 2020 rok, ale odłożonej z uwagi na pandemię. Rocznice zadecydowały o uchwaleniu przez Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej 2021 – rokiem Prymasa Tysiąclecia.

Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek w Tarnowie, Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie oraz Zespół Szkół Gminnych im. Jana Pawła II w Nieszkowicach Małych, włączając się w rocznicowe obchody, zapraszają nauczycieli i uczniów szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych do udziału w konkursie multimedialnym pt. „Największa miłość to Polska”, zorganizowanego w hołdzie Prymasowi Polski kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu.

Prymas Tysiąclecia w czasie swojej posługi duszpasterskiej skierował zobowiązania adresowane do Polaków. Jednym z nich było wezwanie do miłości ziemi ojczystej i wierności dziedzictwu kulturowemu. Był przekonany, że miłość do Ojczyzny gwarantuje wolność i stabilizację Narodu: „Naród musi być mocno oparty o rzeczywistość, która trzyma pazurami serca każdy kawałek ziemi ojczystej”. W uchwale Sejmu zwrócono uwagę, że kardynał Wyszyński był głosicielem uniwersalnych wartości chrześcijańskich i mężem stanu. Występował w imieniu Ojczyzny, domagając się od komunistycznych władz poszanowania wolności religijnej i bronienia polskiej kultury. Celem organizowanego konkursu jest zainteresowanie młodego pokolenia Polaków osobą kardynała Stefana Wyszyńskiego. Konkurs multimedialny ma na celu upamiętnienie Patrona Roku 2021 – kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Więcej informacji na temat konkursu można uzyskać:

tel. 14 688 88 10 w.118, kom. 513 042 385,

e-mail: bok.tarnow@mcdn.edu.pl,

strona internetowa przedsięwzięcia: http://nieszkowicemale.szkolagminabochnia.pl/

Regulamin konkursu

wróć do listy aktualności