„Nauczyciel XXI wieku – to przede wszystkim powołanie”

Marta Szałach, Magdalena Wójcik, dr Kinga Wierzbicka, dr Joanna Rzońca

„Proszę mówić dalej. Niesamowicie ciekawy wykład.; Słucham…i dawno nie słyszałam takiego dobrego wykładu. JESTEM POD WRAŻENIEM.; Bardzo ciekawe spotkanie, świetni prowadzący, jak zawsze profesjonalnie przygotowane szkolenie.; Z przyjemnością będę uczestniczył w kolejnym spotkaniu z dwojgiem pierwszych prelegentów.  Dziękuję bardzo !!!!!”.

Przytoczone wyżej zdania, to przykładowe opinie uczestników konferencji: Nauczyciel XXI wieku – powołanie czy zawód, edukator czy wychowawca – wyzwania i kompetencje współczesnego nauczyciela, która odbyła się 27 października 2022 roku w MCDN w Krakowie.

Profesor Maciej Błaszak odwołując się do najnowszych badań nad mózgiem człowieka i przywołując niezliczone ilości przykładów z życia studenckiego i nauczycielskiego przekonał nas w swoim wystąpieniu co robić aby pokochać szkołę. Warto przytoczyć zdania, które do dzisiaj brzmią w naszych uszach:
„Największą życiową tragedią jest samotność i wykluczenie.
Myślenie jest możliwe jedynie wówczas, gdy zapewnione jest wysokie poczucie bezpieczeństwa społecznego.
Komunikacja w wymiarze treści dotyczy nowości: wykładowca nie musi mówić na temat, ale musi mówić rzeczy nowe.
W życiu ucznia dominują emocje pozytywne.”

Jarosław Kordziński – drugi prelegent – podkreślił, że „szkoła może i powinna być środowiskiem zróżnicowanego rozwoju – miejscem, w którym każdy będzie mógł pomnażać swoje talenty, bez względu na to, z jakimi zasobami do niej trafił”.

Ostatnia część konferencji to dzielenie się doświadczeniem naszych, krakowskich doradców metodycznych: Magdaleny Wójcik, dr Kingi Wierzbickiej oraz dr Joanny Rzońcy.

Wyniki anonimowej ankiety przeprowadzonej w trakcie konferencji wskazują na to, że Nauczyciel XXI wieku – to przede wszystkim powołanie – tak wskazała ponad połowa uczestników.

Serdecznie wszystkim dziękujemy za spędzony wspólnie czas.