Nie ma jak własny program!

Któż z Państwa nie chciałby się znaleźć w elitarnym gronie najbardziej ambitnych i odważnych nauczycieli, którzy podjęli wyzwanie napisania własnego programu?

Dlaczego to grono jest elitarne? Bo mało kto się „porywa” na tworzenie programu. Wszak nikt nie musi tego robić! Można zadowolić się tym, co jest dostępne – wybrać gotowy program oferowany przez któreś z wydawnictw. Tak robi znakomita większość nauczycieli. Nie traci się przy tym wiele czasu, nie trzeba wkładać większego wysiłku. Niestety jednak często okazuje się, że program nie przystaje do warunków, jest nierealny, nie pasuje do możliwości uczniów, specyfiki klasy.

Często słyszy się: Nie potrafię napisać programu – nikt mnie tego nie uczył. To nie dla mnie! Po co się męczyć, skoro są gotowe programy? Nie czuję się na siłach. Za krótko pracuję. Brak mi doświadczenia i umiejętności, żeby się na coś takiego porywać.

Dla Tych z Państwa, którzy mają tego typu obawy, jest dobra wiadomość. Nie trzeba mieć specjalnych predyspozycji ani talentów. Nie trzeba mieć też dodatkowego wyposażenia ani zasobów, oprócz tych, które na co dzień wykorzystuje się w pracy. Potrzeba trzech rzeczy: pomysłu, czasu i wytrwałości.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przygotowaliśmy dla Państwa propozycje warsztatów organizowanych w naszych ośrodkach w Krakowie, Tarnowie oraz Nowym Sączu. Podczas spotkań wyposażeni zostaną Państwo w wiedzę, która pozwoli samodzielnie przejść przez proces tworzenia programu nauczania. Omówione zostanie, jak to robić krok po kroku.

Czy jest coś ważniejszego niż program, czyli to CZEGO i JAK uczymy? Jakie są korzyści z napisania własnego programu nauczania? Po pierwsze – osobista satysfakcja z dokonania czegoś wyjątkowego. Po drugie własny program ułatwi pracę z uczniami – wszak program będzie napisany z myślą o nich. Po trzecie przyniesie to podziw i uznanie, bo własny program to ciągle jeszcze rzadkość w szkole. Po czwarte jest to spełnienie jednego z wymagań na stopień nauczyciela dyplomowanego.

Prowadząca Małgorzata Wojnarowska-Grzebień pomoże Państwu „skroić program na miarę” tak, aby doskonale pasował do uczniów, warunków w jakich przychodzi pracować oraz do Państwa oczekiwań. Nasza ekspertka sama jest autorką pięciu programów, z których trzy zostały nagrodzone w ogólnopolskich konkursach organizowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie. Tym doświadczeniem chce się z Państwem podzielić.