04.05.2021

Nordic walking – jako inspiracja bezpiecznej aktywności nie tylko na czasy pandemiczne

110 nauczycieli wychowania fizycznego w dniu 30.04.21 wzięło udział w konferencji online „Nordic Walking – jako inspiracja dla bezpiecznej aktywności nie tylko na czasy pandemiczne”.

Konferencja miała na celu doskonalenie kompetencji nauczycieli wychowania fizycznego w zakresie prowadzenia zajęć z Nordic Walking, inspirowanie do wdrażania tej dyscypliny jako innowacji pedagogicznej, oraz ukazanie Nordic Walking jako dyscypliny sportowej, która może rozwijać uzdolnienia uczniów poprzez starty w zawodach.

Do tematyki Nordic Walking wprowadziła Agata Wdowik nauczyciel-doradca metodyczny MCDN Ośrodka w Krakowie, przybliżając zasady, rys historyczny, oraz sylwetkę, Marko Kantanevy – twórcy i propagatora chodzenia z kijami na świecie.

Podstawy techniki marszu Nordic Walking-jej znaczenie dla zdrowia, reedukacji posturalnej i zdrowego rozwoju dzieci i dorosłych, najczęstsze błędy i przeciążenia z nimi związane, oraz możliwości jakie dają kije, czyli gry i zabawy koordynacyjne, ćwiczenia wzmacniające, interwałowe i inne przedstawił Marcin Szulc – fizjoterapeuta, trener/edukator założyciel największej grupy Nordic Walking w Polsce MarszPoZdrowie.pl, członek zarządu NordicWalkingPolska.pl, oraz World Original Nordic Walking Federation.

Nordic Walking jako propozycję innowacji pedagogicznej w praktyce, oraz o zasady budowania prawidłowej jednostki lekcyjnej z tej dyscypliny zaprezentowała Beata Bielska-nauczyciel-doradca metodyczny Powiatowego Ośrodka Doradztwa Metodycznego w Głogowie, instruktorka i propagatorka Nordic Walking.

Beata Boczar-mistrzyni Polski, oraz mistrzyni międzynarodowa w Nordic Walking, zawodniczka, nauczycielka, trenerka Nordic Walking zapoznała uczestników z możliwościami rozwijania uzdolnień uczniów poprzez starty w zawodach.

Nordic Walking zainteresował nauczycieli, o czym świadczy fakt, że uczestnicy w końcowym panelu zasypali pytaniami prowadzących, szczególnie Marcina Szulca.