5 maja odbyła się konferencji pt. „Przestrzenie matematyczne” z udziałem ponad 300 nauczycieli matematyki szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz edukacji wczesnoszkolnej.
W tym roku przypada 130. rocznica urodzin Stefana Banacha, który o problemach matematycznych mógł dyskutować całymi godzinami, a ulubionym miejscem takich dyskusji była kawiarnia. Z tego też powodu w naszym studio zorganizowaliśmy małą kawiarenkę. Dobra kawa to często symbol udanej rozmowy i idealna okoliczność, by porozmawiać o edukacji matematycznej. Łatwiej dostrzec nową perspektywę, wyjść poza schemat, czyli po prostu „myśleć jak Banach”.
Małgorzata Dutka-Mucha, wicedyrektor MCDN ds. Ośrodka w Krakowie, otwierając konferencję powiedziała: Dzisiaj jest wyjątkowy dzień. Maturzyści zdają egzamin z swojej matematycznej dojrzałości do podjęcia studiów wyższych. To Państwa trud i zaangażowanie doprowadził tych młodych ludzi do tego ważnego momentu. Efektywne nauczanie i uczenie się matematyki to duże wyzwanie, zwłaszcza w czasach pandemii, dlatego jako ośrodek doskonalenia nauczycieli wspieramy Państwa w zakresie wzbogacania warsztatu pracy nauczyciela i podnoszenia kompetencji zawodowych. Działamy we współpracy z Oddziałem Krakowskim Stowarzyszenia nauczycieli Matematyki, dzięki czemu uzyskujemy efekt synergii.
Marek Legutko, przewodniczący Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki podziękował uczestnikom konferencji za tak liczną obecność i stwierdził, że:
w takim gronie warto dzielić się doświadczeniami w poszukiwaniu odpowiedzi dla nas, nauczycieli, i dla naszych uczniów na pytanie dlaczego to właśnie matematyka, ten najpotężniejszy i najpiękniejszy twór ducha ludzkiego, może stanowić przestrzeń dla bogatej i efektywnej edukacji. Bo ulepszenie przedszkolnej i szkolnej edukacji matematycznej jest możliwe. Ale, jak wiadomo, nie od razu Kraków zbudowano. Chcemy by spotkania współorganizowane przez OK SNM i MCDN otwierały przestrzeń dla wskazywania dobrych praktyk edukacji matematycznej.
Alina Przychoda, przewodnicząca Zarządu Głównego Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki pogratulowała organizatorom konferencji zaangażowania w podejmowanie ciekawych inicjatyw na rzecz popularyzowania matematyki i rozwijania kompetencji matematycznych.
O Stefanie Banachu, uznawanym za najlepszego polskiego matematyka w historii, krąży wiele opowieści. Szkopuł w tym, że liczne z nich, choć czasem nad wyraz ciekawe, nie są prawdziwe… O niektórych z nich i o tym, jak było naprawdę, z zapałem i barwnie opowiadał dr Krzysztof Ciesielski. Uzasadnił, dlaczego osiągnięcia Banacha są tak ważne dla matematyki oraz przedstawił historię ławeczki z figurami Banacha i Nikodyma, postawioną na krakowskich Plantach 5 lat temu.
Czy zdajemy sobie sprawę z tego, że jesteśmy zanurzeni w przestrzeni pełnej matematyki? – zadał uczestnikom konferencji pytanie dr Zdzisław Pogoda. Następnie zaprezentował przykłady, jak często stykamy się z matematyką na co dzień, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Przekonywał też, że warto przy każdej nadarzającej się okazji uświadamiać uczniom, że żyjemy w „przestrzeni matematycznej”.
Uczestnicy konferencji wzięli udział w wybranych warsztatach tematycznych, w czasie których:
Dziękujemy za Państwa obecność i zapraszamy na kolejne eventy matematyczne.
Szczegółowe informacje znajdą Państwo na naszej stronie oraz http://snmkrak.blogspot.com/.
12 maja w Muzeum Niepodległości w Myślenicach miała miejsce konferencja podsumowująca projekt „Myślenicka Szkoła Ćwiczeń”. Organizatorem konferencji była Szkoła Podstawowa nr 4 w Myślenicach przy wsparciu Jarosława Szlachetki burmistrza Myślenic oraz Urzędu Miasta i Gminy Myślenice.
25 maja – na bis – zapraszamy nauczycieli języka polskiego i wszystkich zainteresowanych na wspaniałą ucztę intelektualną z udziałem nauczycieli – pasjonatów różnych dziedzin.