29.11.2022

O przedsiębiorczości okiem przedstawicieli różnych środowisk

Ponad 300 osób wzięło udział w konferencji „Zostań w Ojczyźnie. Bądź nowoczesnym przedsiębiorcą”. Konferencja została zorganizowana we współpracy z Fundacją Empiria i Wiedza Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie.

Adresatem konferencji byli nauczyciele przedsiębiorczości oraz wiedzy o społeczeństwie oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych z terenu województwa małopolskiego. Celem spotkania było m.in. doskonalenie kompetencji metodycznych nauczycieli w zakresie kształtowania u uczniów postaw przedsiębiorczości, kompetencji proinnowacyjnych oraz aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i obywatelskim. Wykłady inauguracyjne wygłosił prof. dr hab. Jan Fazlagić z Katedry Badań Rynku i Usług Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz dr hab. Tomasz Rachwał, prof. UEK z Katedry Handlu Zagranicznego oraz Centrum Przedsiębiorczości Strategicznej i Międzynarodowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

W ramach panelu dyskusyjnego „Wyzwania edukacji w zakresie przedsiębiorczości” moderatorzy wraz ze znamienitymi gośćmi podjęli dialog z nauczycielami na temat wdrażania nowego przedmiotu biznes i zarządzanie oraz dokonali ewaluacji realizacji przedmiotu podstawy przedsiębiorczości. W trakcie trzech paneli pn. „Ja – przedsiębiorczy”, skierowanych do uczniów, przedstawiciele różnych środowisk – władz samorządowych, pracownicy naukowi, przedstawiciele sektora biznesu starali się zainspirować młodych do podejmowania inicjatyw, zachęcić do rozwijania kompetencji przedsiębiorczych, wyposażyć ich w wiedzę ekonomiczną i finansową, pozwalającą rozwinąć umiejętności elastycznego zachowania się na rynku pracy, zarządzania oraz przedsiębiorczości. Celem paneli była również dyskusja na temat przedsiębiorczości technologicznej, działania start-upów, pracy zespołowej i projektowej. W trakcie konferencji odbył się konkurs wiedzy o przedsiębiorczości dla uczniów, w którym wyłonionych zostało 10 laureatów, którzy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Fundację Empiria i Wiedza oraz Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Dużym zainteresowaniem wśród wszystkich uczestników cieszył się pokaz naukowy przygotowany przez Małopolskie Centrum Nauki COGITEON.

Konferencja odbyła się w ramach projektu realizowanego we współpracy Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli z konsorcjum placówek doskonalenia nauczycieli tj.: Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli, Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Wydarzeniu towarzyszyły honorowe patronaty: Mateusza Morawieckiego – Prezesa Rady Ministrów, Marzeny Maląg – Ministra ds. Spraw Rodziny i Polityki Społecznej, Przemysława Czarnka – Ministra Edukacji i Nauki, Witolda Kozłowskiego – Marszałka Województwa Małopolskiego, Barbary Nowak – Małopolskiego Kuratora Oświaty.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. Marta Malec-Lech – Członek Zarządu Województwo Małopolskiego, Rafał Kosowski – Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Sejmiku Województwa Małopolskiego, Paweł Sikorski – Dyrektor ds. współpracy z fundacjami i instytucjami pożytku publicznego Banku Gospodarstwa Krajowego, Krystyna Wróblewska – Dyrektor Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie, Małgorzata Łakomiec – Dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Waldemar Zbytek – Prezes Warszawskiego Instytutu Bankowości, Ewa Siemińska – Dyrektor Programu Nauczycielskiego Fundacji Zwolnieni z Teorii.

Współpraca na rzecz efektywnego kształcenia jest ważnym zadaniem instytucji zaangażowanych w edukację. Jako placówka doskonalenia nauczycieli staramy się na co dzień zawodowo wspierać działania nauczycieli, w tym również w zakresie nauczania przedsiębiorczości. Będziemy również wspierać w realizacji nowego przedmiotu: biznes i zarządzanie. Od roku szkolnego 2023/2024 uczniowie będą uczyć się biznesu i zarządzania. Zastąpi on w planie lekcji podstawy przedsiębiorczości. Podczas lekcji uczniowie będą rozwijać kompetencje przedsiębiorcze, menedżerskie i przywódcze. Zdobędą podstawową wiedzę na temat praw konsumenckich, nauczą się zarządzania finansami i pracy w zespole. Od 2027 roku maturzyści będą mogli zdawać egzamin z BiZ-u jako przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.

Już 14 grudnia w ramach oferty specjalnej zapraszamy nauczycieli podstaw przedsiębiorczości, szkolnych doradców zawodowych szkół ponadpodstawowych z terenu Miasta Nowy Sącz i powiatów: nowosądeckiego, tatrzańskiego, nowotarskiego, limanowskiego i gorlickiego na warsztaty Rozwijanie kompetencji przedsiębiorczych, menedżerskich i przywódczych w ramach przedmiotu „Biznes i zarządzanie”. Szczegóły w ofercie Ośrodka w Nowym Sączu.

Galeria zdjęć

wróć do listy aktualności
arrow
Facebook
YouTube