10.06.2025

OD KRYNICY DO NIEDZICY – wyjazd edukacyjny uczestników drugiej edycji Akademii POGRANICZE. POLACY – RUSINI – SŁOWACY – WĘGRZY

wspólne zdjęcie uczestników

W dniach 6-7 czerwca 2025 r. uczestnicy kursu doskonalącego Akademia POGRANICZE. POLACY – RUSINI – SŁOWACY – WĘGRZY uczestniczyli w odbywającym się pod hasłem „Od Krynicy do Niedzicy” dwudniowym wyjeździe edukacyjnym, który kończył II edycję tej formy doskonalenia nauczycieli.

Program wyjazdu zakładał poznanie miejsc związanych z bohaterami tegorocznej edycji Akademii. I tak w pierwszym dniu nauczyciele zwiedzili Muzeum Nikifora w Krynicy i Klasztor Sióstr Klarysek w Starym Sączu, zaś w Łopusznej – Muzeum  Księdza prof. Józefa Tischnera (notabene jednego z Patronów Roku 2025 ogłoszonych przez Senat RP). Dzień drugi poświęcony był postaciom W. Hasiora, Kurierów Tatrzańskich i relacjom polsko-słowacko-węgierskim; uczestnicy zwiedzili zakopiański cmentarz na Pęksowym Brzyzku,
 a następnie udali się na zamek Dunajec w Niedzicy.

Ukoronowaniem wyjazdu był piknik w Czorsztynie, którego gościem honorowym był Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Ryszard Pagacz. Wicemarszałek podzielił się refleksjami dotyczącymi poznawczej i wychowawczej roli edukacji historycznej oraz wręczył uczestnikom kursu zaświadczenia i upominki: książki historyczne, albumy o Janie Pawle II oraz prezenty przygotowane przez Urząd Marszałkowski.

Akademia POGRANICZE objęła swoim zasięgiem blisko 50 nauczycieli, w tym dyrektorów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu całego województwa małopolskiego.

Kurs składał się z pięciu spotkań – seminariów prowadzonych w trybie zdalnym przez grono naukowców z instytucji i uczelni (Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Tatrzańskie i Ziemi Sądeckiej, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach i Archiwum Diecezjalne w Tarnowie.

Więcej informacji na temat kursu można znaleźć na stronie MCDN: https://mcdn.edu.pl/akademia-pogranicze-wielokulturowosc-w-relacjach-polsko-slowackich/

Akademia POGRANICZE jest formą bezpłatną, a jej adresatami są nauczyciele pracujący z młodzieżą od 12 do 20 roku życia. Projekt był finansowany w całości z budżetu Województwa Małopolskiego.

Na zakończenie kilka cytatów z wypowiedzi uczestników w ankietach ewaluacyjnych: „Bardzo ciekawe i poszerzające wiedzę spotkania, dziękuję.”  

„Należy wprowadzić więcej takich form wsparcia dla nauczycieli historii, poprzez połączenie wiedzy z regionu, czy pogranicza z wyjazdami studyjnymi, które także sprzyjają wymianie doświadczeń.”

Galeria zdjęć z wydarzenia

wróć do listy aktualności
arrow
Facebook
YouTube