30.11.2022

Ogólnopolska konferencja „Świat sztuki przestrzenią w procesie edukacyjnym i wychowawczym dzieci i młodzieży”

Prelegenci i organizatorzy konferencji

30 listopada 2022 r. odbyła się w budynku MCDN oddział Tarnów Ogólnopolska Konferencja nt. „Świat sztuki przestrzenią w procesie edukacyjnym i wychowawczym dzieci i młodzieży”. O roli sztuki w procesie wychowawczym i o etosie nauczyciela – inspiratora i wychowawcy powiedzieli w swoich przemówieniach Pani Dyrektor Ewa Sojat oraz ks. dr Andrzej Jasnos – organizatorzy niniejszej konferencji.

Dr hab. Beata Cyboran w swoim wykładzie podkreśliła rolę wychowania przez sztukę oraz ukazała blaski i cienie współczesnych trendów komunikacji teleinformatycznej.

Z Kolei dr Piotr Barszczowski wskazał na współczesne możliwości artysty przy wykorzystaniu technologii komputerowej w sztuce, nakreślił proces artystyczny powstawania dzieła i uwypuklił współpracę z młodzieżą w teologicznym kształcie swojej wizji obrazu Ostatnia Wieczerza XXI wieku.

Na kwestie relacji odbiorcy do dzieła na przykładzie studentów zwrócił uwagę dr Zoltan Gyalokay. Ukazał, że istotą interpretacji dzieł sztuki jest zrozumienie kontekstu historyczno – kulturowego, w jakim powstawało dzieło, z koniecznością odrzucenia pokusy interpretacji dzieła przez współczesne prądy kulturowo – światopoglądowe.

Ks. mgr lic. Dominik Kiełb natomiast wskazał na kategorię piękna; w kontraście do szeroko rozumianego „kiczu”, jako obiektywną normę, dostępną dla każdego szczerze poszukującego harmonii w świecie człowieka.

Ostatnim prelegentem był ks. dr Piotr Pasek, który opowiedział o swojej pasji do sztuki, o znaczeniu jej głębi w kształtowaniu wrażliwości młodego pokolenia i konieczności wyrobienia gustu estetycznego poprzez lekcje muzealne.

Konferencja odbyła się pod patronatem honorowym Bp. Andrzeja Jeża, Marszałka woj. Małopolskiego Witolda Kozłowskiego, Małopolskiej Kurator Oświaty Barbary Nowak oraz Uniwersytetu Papieski Jana Pawła II w Krakowie.

Patronat medialny natomiast objęło diecezjalne radio RDN Małopolska i Nowy Sącz, Tarnowski Gość Niedzielny o wydawnictwo „Biblos”.

Wśród obecnych gości znaleźli się Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie dr hab. Małgorzata Kulpa prof. ANS, Prorektor Tarnowskiej Szkoły Wyższej Akademii Nauk Stosowanych dr Antoni Stańczyk, Prezes Katolickiego Stowarzyszenia Nauczycieli i Wychowawców Magdalena Urbańska, Diecezjalny Duszpasterz Nauczycieli i Wychowawców ks. dr Jakub Kuchta, Dyrektor Centrum Kultury Mościce Anna Chmura, Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie Beata Kania, Dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, sekcja w Tarnowie ks. dr hab. Karek Kluz prof. UPJ II.

W konferencji więzło udział ponad 217  uczestników on line oraz a na Sali konferencyjnej oprócz wymienionych gości znalazło się znamienite grono pasjonatów sztuki oraz studentów Wydziału teologicznego UJP II.  Prelegentom, licznie zebranym uczestnikom jak i uczestnikom on line dziękujemy za udział i nadesłane opinie.