29.11.2022

Otwarcie wystawy uczniów Katolickiego Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Sączu

od lewej: p. Wiesław Szyszka, nauczyciel Katolickiego Liceum Sztuk Plastycznych, Dyrektor Katolickiego Liceum Sztuk Plastycznych ks. dr Paweł Kochaniewicz, Kierownik Działu Doskonalenia i Doradztwa MCDN Ośrodka w Nowym Sączu p. Alicja Kolbusz, Wicedyrektor Katolickiego Liceum Sztuk Plastycznych p. Wioletta Bobrowska, Wicedyrektor MCDN ds. Ośrodka w Nowym Sączu p. Zygmunt Fryczek, oraz uczniowie Katolickiego Liceum Sztuk Plastycznych

We wtorek, 29 listopada 2022 r., w Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Ośrodku w Nowym Sączu dokonano otwarcia wystawy będącej elementem upowszechniania rezultatów stażu zawodowego, jaki 24 uczniów Katolickiego Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Sączu odbyło w Universita dei Marmorari w Rzymie w dniach: 3-10 września 2021 r. Mobilność uczniów została zrealizowana w ramach programu Erasmus+, finansowanego z funduszy europejskich, sektor kształcenia zawodowego, projekt Warsztaty u włoskich mistrzów 2, koordynowany przez Katolickie Stowarzyszenie Oświatowe.

Poprzez wystawę uczniowie dzielą się umiejętnościami, jakie nabyli przez dwa tygodnie codziennej, 8-godzinnej pracy w pracowni rzeźbiarskiej rodziny Civitellich, (opiekującej się   artystycznie Bazyliką św. Piotra i św. Pawła w Rzymie), gdzie też swą siedzibą ma Universita dei Marmorari, czyli szacowna instytucja artystyczna, powołana przez papieża w XV wieku do kształcenia i organizowania współpracy artystów rzeźbiarzy w marmurze i innych kamieniach. Członkami i nauczycielami-mistrzami Organizacji był Michał Anioł Buonarotti czy Gianlorenzo Bernini.

Rzymscy nauczyciele dzielili się arkanami wiedzy, która stanowi elementarz każdego twórcy-artysty tworzącego w marmurze. Uczniowie podzieleni byli na dwie 12 osobowe grupy: jedna poznawała i doskonaliła sztukę intarsji osadzania kamienia w sposób tworzący wzory, wzbogaconą o elementy rzeźbiarskie, druga uczyła się płaskorzeźby w marmurze. Wybór formatów grubości płyt marmurowych był nieprzypadkowy i wynikał z wieloletniego doświadczania członków Unverista dei Marmorari. Co ważne, prace wykonywane były ręcznie z pomocą tradycyjnych włoskich narzędzi do obróbki marmuru o włoskich nazwach subbia (szpic, punktak), scalpello (dłuto) i gradina (gradzina lub zębate dłuto do zdzierania i podkuwania warstw marmuru.

Wartością dodaną dla uczniów była obecność w Wiecznym Mieście, w którym znajdują się najważniejsze i najpiękniejsze rzeźby świata oraz inne dzieła sztuki, w szczególności sakralne. Uczniowie odwiedzili więc Muzea Watykańskie, Galerię Borghese, niezwykłe muzeum rzeźby Palazzo Altemps, bazyliki papieskie i kościoły, w których są oryginały wielu arcydzieł malarstwa i rzeźby.

Dla nauczycieli rzeźby staż był inspiracją do poszukiwania optymalnego dla szkolnego systemu sposobu nauczania rzeźby w kamieniu.

Galeria zdjęć

wróć do listy aktualności
arrow
Facebook
YouTube