16.11.2022

Patroni 2022 roku: Ignacy Łukasiewicz – podsumowanie konferencji

Zygmunt Fryczek, Michał Górecki, Alicja Kolbusz, Sebastian Wacięga, Katarzyna Liana, Joanna Mikulska.

14 listopada odbyła się objęta honorowym patronatem przez Małopolskiego Kuratora Oświaty – Barbarę Nowak, konferencja hybrydowa pt. „Ignacy Łukasiewicz patronem roku 2022”.

Uroczystego otwarcia konferencji dokonał Zygmunt Fryczek, Wicedyrektor Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli ds. Ośrodka w Nowym Sączu. Prelegentów i uczestników powitała również Alicja Kolbusz, Kierownik Działu Doskonalenia i Doradztwa, które przedstawiła również aktualną ofertę Ośrodka. W ramach konferencji prelegenci przybliżyli sylwetkę patrona 2022 roku, jego działalność i miejsca z nią związane. Michał Górecki, pracownik Działu Historycznego Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. I. Łukasiewicza w Bóbrce, opowiedział o życiu patrona, w szczególności o jego pobycie w Bóbrce i działalności społecznej. Kustosz Muzeum Regionalnego PTTK im. I. Łukasiewicza w Gorlicach, Katarzyna Liana, poświęciła swoją prelekcję pobytowi Łukasiewicza w Gorlicach. Zwróciła uwagę na jego nowatorskie projekty oraz na fakt, iż był on mentorem dla okolicznych mieszkańców i sprawił, że warunki życia mieszkańców Gorlic i okolicy znacząco się zmieniły.

Kolejne wystąpienia związane były z inspiracjami metodycznymi. Dr Sebastian Wacięga z Małopolskiego Instytutu Kultury skupił się na grach i gryfikacji w edukacji, a także zaprezentował gry wydane w Małopolskim Instytucie Kultury w Krakowie oraz ich walory edukacyjne, m.in. grę „Oil City – galicyjska gorączka czarnego złota” przypominającą pionierów przedsiębiorczości naftowej, w tym Ignacego Łukasiewicza. Zaprosił również na spotkanie poświęcone najnowszej grze zaprojektowanej w MIK – „Hamernia. Przekuj problemy na rozwiązania”. Jest to gra pomagająca rozwijać w młodych ludziach postawy obywatelskie, uczy prowadzenia dyskusji, formułowania argumentów i spojrzenia z wielu perspektyw. Joanna Mikulska, reprezentująca Szkołę Podstawową nr 18 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 6 w Nowym Sączu, opowiedziała o swojej nieszablonowej pracy z uczniami na lekcjach i w ramach projektu „Być jak Ignacy” oraz „Festiwalu nauki pod patronatem Ignacego Łukasiewicza”, a także o otrzymanym tytule „Naukowej szkoły Ignacego”. Przedstawiła także wnioski z przeprowadzonej przez siebie ankiety pt. „Dlaczego młodzież nie lubi uczyć się fizyki?”. Magdalena Bubula, nauczyciel konsultant MCDN – Ośrodka w Nowym Sączu, a zarazem pomysłodawczyni i prowadząca konferencję, zaprezentowała przykłady dobrych praktyk związane z propozycjami metodycznymi wykorzystującymi Technologie Informacyjno-Komunikacyjne.

W konferencji udział wzięło ok. 50 osób. Uczestnicy mieli możliwość dzielenia się wiedzą i doświadczeniem poprzez czat spotkania. Konferencja spotkała się z bardzo życzliwym przyjęciem nauczycieli biorących w niej udział.

Zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniu towarzyszącym, tj. w warsztatach połączonych z rozgrywką „Hamernia. Przekuj problemy na rozwiązania”.

Galeria zdjęć

wróć do listy aktualności
arrow
Facebook
YouTube