Podsumowanie projektu „Biało czerwona dla przedszkolaka”

Gala projektu Biało-czerwona dla przedszkolaka

10 listopada w Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek w Tarnowie w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości zaprezentowane zostały efekty projektu „ Biało czerwona dla przedszkolaka”. Projekt zakłada m.in. realizację warsztatów pn. „Biało-czerwona dla przedszkolaka” dla małopolskich nauczycieli z wykorzystaniem publikacji „Polskie Symbole Narodowe”.

W uroczystości udział wzięli: Anna Pieczarka – posłanka na sejm Rzeczpospolitej Polskiej, dr Łukasz Cieślik dyrektor MCDN , Barbara Piwowarczyk – wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie delegatura w Tarnowie, Maria Bogucka – dyrektor Przedszkola Publicznego nr 1 z oddziałem integracyjnym.
Gości przywitała Ewa Sojat- wicedyrektor MCDN Ośrodek w Tarnowie. Podkreśliła, że „Jesteśmy w wyjątkowym miejscu w chwili finału projektu związanego z edukacją patriotyczną dzieci”. Celem organizowanych przez MCDN w ramach tego projektu szkoleń jest zaznajomienie z dobrymi praktykami, wzbogacenie warsztatu pracy nauczycieli wychowania przedszkolnego o pomysły, zabawy, tańce integracyjne, działania plastyczne do wykorzystania podczas realizacji zagadnień z wychowania patriotycznego. Do tej pory w naszym ośrodku w Tarnowie, odbyło się 9 edycji projektu w których wzięło udział 90 przedszkoli- 135 nauczycieli. Rozdano ponad 2000 książek. Pani dyrektor zaprosiła do kolejnych edycji projektu. Partnerami projektu są: Przedszkole Publiczne nr 1 z oddziałem integracyjnym i Przedszkole Publiczne nr 26 w Tarnowie . To właśnie te przedszkola w dzisiejszym dniu pokazały czego  nauczyły się realizując projekt „ Biało czerwona dla przedszkolaka”.

Święto odzyskania przez Polskę Niepodległości to efekt starań wielu orędowników wolności. Chociaż minął już cały wiek, zmienili się ludzie, otoczenie, realia, w których żyjemy prawne, ekonomiczne czy gospodarcze, to nadal niezmienne jest- jedno dążenie do wolności.
Jak powiedział ks. Józef Tischner„ Strasznie trudno będzie Panu Bogu zbawić człowieka, który nie jest wolny. Ten człowiek wciąż jeszcze nie jest sobą?”. Z wolnością wiąże się patriotyzm Dzieci uczą się jej przez zabawę, historie z książek, filmy i opowiadania dorosłych. Realizacja wychowania patriotycznego przez zachowania prospołeczne wpisuje się w projekt „ Biało czerwona dla przedszkolaków”.

W związku z dużym zainteresowaniem działania projektowe będą kontynuowane również w przyszłym roku.