„Polonistyczny przekładaniec”… czyli jak połączyć ogień z wodą

20 października gościliśmy ponad 200 uczestników konferencji online „Polonistyczny Przekładaniec”: nauczycieli języka polskiego, a także innych przedmiotów – miłośników literatury.

Uroczystego otwarcia konferencji dokonała Małgorzata Dutka-Mucha, wicedyrektor MCDN ds. Ośrodka w Krakowie. Wydarzenie było wspaniałą ucztą intelektualną przygotowaną przez interdyscyplinarne grono nauczycieli – praktyków, a wśród składników serwowanej podczas uczty potrawy były: kilogramy doświadczeń, garść pomysłów, dobre praktyki, szczypta inspiracji. To z nich powstał „polonistyczny przekładaniec”.

Mariola Kozak – nauczycielka konsultantka podpowiadała jak wykorzystać zainteresowanie młodzieży książką, by po literaturę sięgała częściej, czytała więcej i z własnej woli. Dr Joanna Rzońca – doradca metodyczny ds. TIK i plastyki wygłosiła referat o niezbędnej umiejętności, jaką jest ręczne notowanie, a Monika Górecka – nauczycielka z Zespołu Szkół Specjalnych nr 2 w Krakowie pokazała OK Zeszyt, będący doskonałym narzędziem wspomagającym proces uczenia się i sprawiającym, że uczeń staje się świadomym uczestnikiem lekcji.

O fascynacji grami komputerowymi i ich wykorzystaniu w praktyce szkolnej mówił Michał Jutkiewicz – nauczyciel XLIV Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Konarskiego. W „polonistycznym przekładańcu” znalazło się miejsce na połączenie dwóch przedmiotów – wydawałoby się dość odległych od siebie. Agata Wdowik – doradca metodyczny ds. wychowania fizycznego zaprezentowała pomysły na aktywne lekcje języka polskiego – rozwijające ucznia intelektualnie i fizycznie. Spotkanie zakończyła Agnieszka Gietner – doradca metodyczny ds. muzyki, która zapewniła uczestnikom konferencji prawdziwą, muzyczną ucztę.

Dziękujemy wszystkim Uczestnikom konferencji za aktywny udział w naszym polonistycznym święcie. Jednocześnie zapraszamy do korzystania z naszej bogatej oferty, zachęcamy do udziału w seminariach, warsztatach, spotkaniach sieci współpracy i samokształcenia prowadzonych przez nauczycieli doradców metodycznych.