16.09.2022

Prewencja w parze z profilaktyką

Policjanci i nauczyciele w Małopolsce podejmują wyzwanie, by skutecznie chronić dzieci i młodzież przed zagrożeniami wynikającymi z aktywności w sieci. Okazją do podzielania się wiedzą i doświadczeniami była konferencja „Zagrożenia w sieci – profilaktyka, reagowanie”, która odbyła się 16 września w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II.

Przemoc o charakterze elektronicznym stała się w Polsce jednym z istotniejszych tematów społecznych. Zjawisko dotyczy zarówno dzieci jak i dorosłych. Osoby publiczne zmagają się z depresją, której przyczyną jest hejt, jakiego doświadczają od internautów.
Biorąc pod uwagę skalę zjawiska oraz jego konsekwencje, można stwierdzić, że od najmłodszych lat dzieci powinny być edukowane w zakresie bezpieczeństwa w sieci.

Przemoc z użyciem urządzeń elektronicznych, najczęściej telefonu bądź komputera bywa określana jako cyberbullying, nękanie, dręczenie, prześladowanie w Internecie. Zjawisko elektronicznej agresji może przybierać różne formy: od wysłania obraźliwego SMS-a czy e-maila do koleżanki, aż po założenie fałszywego konta na portalu społecznościowym.

Rozwój technologiczny oraz łatwy dostęp do Internetu sprawiły, że dzieci i młodzież większą część swojego czasu spędzają przy komputerze i w sieci. Powszechne korzystanie przez dzieci i młodzież z telefonów, komputerów z dostępem do sieci niesie liczne zagrożenia. Młodzi stają się ofiarą bądź sprawcą cyberprzemocy.

Realizowany przez Województwo Małopolskie, Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie, Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową projekt „Zagrożenia w sieci – profilaktyka, reagowanie” ma wspomóc dorosłych w skutecznej ochronie dzieci.

W ramach projektu 16 września odbyła się konferencja dla policjantów z Wydziałów Prewencji Powiatowych i Miejskich Komend Policji w Małopolsce. Celem konferencji była aktualizacja wiedzy z zakresu rodzajów i form aktywności dzieci i młodzieży w sieci, ze szczególnym uwzględnieniem popularnych wśród uczniów gier komputerowych oraz aktywności nastolatków w mediach społecznościowych. Wiedza merytoryczna jest niezbędna do podejmowania skutecznych działań profilaktycznych w zakresie cyberprzemocy.

Poprzez realizowane w ramach projektu spotkania w szkołach z uczniami i nauczycielami policjantki i policjanci wyjaśniają, jak efektywnie i bezpiecznie korzystać z Internetu, jak unikać cyberzagrożeń. Rodzicom i nauczycielom przedstawiają sposoby skutecznego rozpoznawania pojawiających się w Internecie niebezpieczeństw oraz rozwiązania, które można zastosować w momencie, gdy dziecko padnie już ofiarą jednego z cyberzagrożeń.

Projekt cieszy się pozytywnym odbiorem, zwłaszcza ze strony rodziców. Jest najlepiej ocenianym przedsięwzięciem profilaktycznym realizowanym w obszarze bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej w Małopolsce.

W konferencji wzięli udział Łukasz Smółka – wicemarszałek Województwa Małopolskiego, insp. Piotr Morajko – zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie, dr Łukasz Cieślik – Dyrektor MCDN, Małgorzata Dutka-Mucha – wicedyrektor ds. Ośrodka MCDN w Krakowie, Katarzyna Kosik-Gajewska – zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia, Rodziny, Równego Traktowania i Polityki Społecznej UMWM.

wróć do listy aktualności
arrow
Facebook
YouTube