Projekt jest realizowany w szkołach od września 2023 r. do czerwca 2024 r.
Celem projektu jest:
- zmniejszenie liczby dzieci i młodzieży sięgających po środki psychoaktywne (w tym dopalacze) oraz alkohol;
- zwiększenie świadomości uczniów w zakresie szkodliwości działania środków psychoaktywnych oraz alkoholu;
- podniesienie poziomu wiedzy i kompetencji nauczycieli i rodziców uczniów w zakresie pracy i postępowania z dzieckiem narażonym na zachowania ryzykowne;
- podniesienie kompetencji dzieci i młodzieży m.in. w obszarze kształtowania właściwych postaw, komunikacji interpersonalnej, asertywności, współpracy w grupie, radzenia sobie ze stresem oraz agresją (w tym autoagresją).
W ramach projektu zaplanowano:
- szkolenia przeprowadzane przez instruktora z metodologii tworzenia „Falochronu”, jego roli, założeń, oczekiwanych rezultatów, sposobów realizacji, podstaw profilaktyki;
- spotkania z radą pedagogiczną – przekazanie idei „Falochronu”, sposobu wdrażania, przewidywanych rezultatów, tworzenie zespołu „Falochronu” w szkole;
- przeprowadzenie diagnozy problemów, tworzenie i realizacji szkolnego „Falochronu”;
- spotkania w grupie superwizyjnej z instruktorem;
- projektowanie dalszych działań we współpracy z rodzicami oraz instytucjami okołoszkolnymi.
Adresatami grup docelowych są nauczyciele pracujący w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych. W realizację programu w szkole powinno być zaangażowanych minimum sześciu nauczycieli.
Szczegółowe informacje o realizacji projektu można uzyskać w MCDN Ośrodek w Krakowie, ul. Garbarska 1, tel. 12 422 43 81, osoba do kontaktu: Mariola Kozak – instruktor programu, m.kozak@mcdn.edu.pl, tel. 12 422 43 81 w. 154.