18.11.2022

Promujmy polskie sukcesy!

Małgorzata Wojnarowska-Grzebień, dr Anna Zubek, dr Kinga Wierzbicka

16 listopada 2022 roku nauczyciele historii, biologii i przyrody spotkali się na interdyscyplinarnej konferencji WYBITNI POLACY Z DZIEDZINY BIOLOGII I MEDYCYNY, organizowanej przez Małgorzatę Wojnarowską Grzebień i dr Kingę Wierzbicką (MCDN Ośrodek w Krakowie).

Konferencja była drugą z cyklu „Polskie dziedzictwo” prezentującego osiągnięcia wybitnych Polaków z różnych dziedzin, którzy wnieśli znaczący wkład w rozwój światowej nauki i techniki. Wielu z nich jest, niestety, bardziej znanych za granicą, niż w ojczystym kraju. Promowanie ich sukcesów to element wychowania patriotycznego, w więc także zadanie dla nauczycieli i wychowawców.

Dzięki wykładowi dr Anny Zubek z Centrum Edukacji przyrodniczej UJ uczestnicy pogłębili swoją wiedzę na temat obrońców polskiej przyrody – Maksymiliana Siły-Nowickiego i Władysława Szafera. Dr Kinga Wierzbicka przedstawiła osiągnięcia  Edmunda Biernackiego, odkrywcy wartości diagnostycznej szybkości opadania erytrocytów OB i Kazimierza Funka – współodkrywcy witamin. Pracownicy Uniwersytetu Pedagogicznego: prof. Alicja Walosik, dr Laura Betleja i dr Bartłomiej Zyśk zaprezentowali bardziej współczesnych naukowców: wybitnego lichenologa prof. Józefa Kiszkę oraz dra Marka Guzika – pasjonata zoologii. Pani Małgorzata Wojnarowska-Grzebień przybliżyła postaci znakomitych polskich wakcynologów: Hilarego Koprowskiego, któremu zawdzięczamy szczepionkę przeciw polio oraz Rudolfa Weigla – odkrywcy szczepionki przeciw tyfusowi plamistemu. Na zakończenie uczestnicy dowiedzieli się o sukcesach prof. Lidii Morawskiej, której nazwisko w 2021 roku magazyn „Time” umieścił na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie w uznaniu jej zasług w dziedzinie badań nad przenoszeniem wirusa SARS-CoV-2 w powietrzu.

Konferencja spotkała się ciepłym przyjęciem, o czym świadczą o tym informacje zwrotne od uczestników. Oto kilka z nich: Jest ogromna potrzeba przybliżania dorobku polskich naukowców, bo w sumie niewiele o nich wiemy. Wiele bardzo ciekawych informacji. Bardzo się cieszę, że udało mi się wziąć udział w tej konferencji. Poproszę o więcej konferencji na tym poziomie i z tak fenomenalną tematyką! Merytorycznie, inspirująco, ciekawie – dziękuję! Takie opinie są zachętą do organizowania kolejnych wydarzeń z cyklu „Polskie dziedzictwo”.

Galeria zdjęć

wróć do listy aktualności
arrow
Facebook
YouTube