04.06.2020

Przygotowanie materiałów edukacyjnych do nauczania zdalnego

W czasach nauczania zdalnego trzeba szukać nowoczesnych rozwiązań. Jednym z nich jest oprogramowanie FastStone Capture. Jedna mała aplikacja – mnóstwo kreatywnych zastosowań.

Jednym z elementów nauczania na odległość jest przygotowanie grafiki i umiejętność nagrywania filmików z Youtube, jak i własnych filmów instruktażowych. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom nauczycieli została zorganizowana sieć współpracy i samokształcenia Przygotowanie materiałów edukacyjnych do nauczania zdalnego. Ta sieć problemowa była realizowana w formie kursu doskonalącego na platformie Moodle.

Do zrealizowania materiału wykorzystano aplikację FastStone Capture, za pomocą której można tworzyć materiały graficzne, jak i własne filmiki dydaktyczne.

Wszystkie ćwiczenia były tak zaprojektowane, aby nauczyciel mógł je wykorzystać w przyszłości na prowadzonym przedmiocie. Wykonane zadania były umieszczane na forum, więc uczestnicy inspirowali się nawzajem. Powstały przepiękne grafiki z opisami i kolaże z każdego prawie przedmiotu.

Filmiki to osobny rozdział. Nauczyciele nagrywali przydatne w pracy interesujące fragmenty filmów z Youtube i dodawali do nich swoje komentarze. Tworzyli także własne filmiki instruktażowe, których zakres tematyczny dotyczył wielu przedmiotów: od języka polskiego, poprzez historię, geografię, WF, religię, matematykę, po bibliotekę.

Obecnie, kontynuując naszą pomoc dla szkół, realizujemy bezpłatne webinaria dedykowane pracy zdalnej. Ze szkoleń mogą skorzystać rady pedagogiczne (zespoły nauczycieli) ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całego województwa małopolskiego. Szkolenia są każdorazowo poprzedzone indywidulaną analizą potrzeb i oczekiwań szkoły. Więcej informacji na stronie https://mcdn.edu.pl/bezplatne-webinarium-dla-rad-pedagogicznych-jak-efektywnie-realizowac-zdalne-nauczanie-w-szkole/.