30.05.2019

Seminarium zrealizowane w ramach projektu PIĘKNO CZŁOWIEKA – KONTEKSTY WYCHOWANIA

Seminarium „Wychowanie do wartości. Aksjologiczna przestrzeń kulturowo-przyrodnicza placówki oświatowej” odbyło się  22 maja 2019 r. w Zespole Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych                             w Tarnowie. Forma ta została zorganizowana przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli ODN w Tarnowie, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej, Zespół Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie, PWSZ w Tarnowie.

Przedsięwzięcie nawiązywało do poprzednich konferencji dotyczących problematyki wartości i łączyło teorię z praktyką.

Merytoryczne zajęcia prowadzili:

• dr Małgorzata Jaśko MCDN ODN w Tarnowie – Zasoby środowiska lokalnego a kształtowanie przestrzeni aksjologicznej placówki  oświatowej;
  • dr Bożena Szewczyk-Taranek Katedra Roślin Ozdobnych UR w Krakowie – Terapeutyczna i edukacyjna funkcja ogrodów;
  • mgr Joanna Kula Ośrodek Opiekuńczo-Rehabilitacyjny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Caritas Diecezji Tarnowskiej w Jadownikach Mokrych – Rola hortiterapii                w kształtowaniu postaw osób niepełnosprawnych – przykłady dobrej praktyki;
  • mgr inż. Elżbieta Radwańska – Moda w ogrodzie – historia sztuki ogrodowej;
  • mgr inż. Iwona Kapustka – Zieleń miejska w Tarnowie w ujęciu historii Tarnowskiego

Adresatami przedsięwzięcia byli dyrektorzy, nauczyciele przedszkoli i szkół, pracownicy placówek oświatowo – wychowawczych, członkowie Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rodzin Katolickich, wykładowcy, studenci kierunków pedagogicznych uczelni wyższych, przedstawiciele różnych środowisk, w tym Klub Seniora im. K. Sanguszkowej. Posiadana dokumentacja potwierdza udział w przedsięwzięciu 97 osób.

Wśród gości honorowych warto wymienić Prezydenta Miasta Tarnowa R. Ciepielę, Dyrektora Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Tarnowa B. Porębską,  Dyrektora Delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty w Tarnowie A. Puciłowskiego, Dyrektora Biura Senatora RP K. Heilmana,   Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy S. Dydusiaka.

W spotkaniu uczestniczyli również radni miejscy, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych oraz przedstawiciele Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie: dr Małgorzata Martowicz  – Prorektora ds. Studenckich i Dydaktyki, dr Wanda Kulesza – Kierownik Zakładu Pedagogiki PWSZ  w Tarnowie.